BREAKING NEWS

Burime gazi në Shqipëri? Kreshnik Spahiu paralajmëron të ardhmen e “frikshme”

Burime gazi në Shqipëri? Kreshnik Spahiu paralajmëron të
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH zbardh bilancin e 24 orëve të fundit

COVID në Shqipëri/ Më shumë se 900 raste të reja, MSH
x
BREAKING NEWS

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset për anëtarësim

Zgjerimi i BE, lajm i mirë për Shqipërinë, rriten shanset
x
BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x

Bota

Liderët e Finlandës dhe Suedisë takim me Biden në Shtëpinë e Bardhë, ja për çfarë u diskutua

Liderët e Finlandës dhe Suedisë takim me Biden në

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka mirëpritur sot presidentin finlandez Sauli Niinisto dhe kryeministren suedeze Magdalena Andersson në Shtëpinë e Bardhë të enjten, pasi udhëheqësit e të dy vendeve nordike dorëzuan aplikimet për NATO-n, shkruan CNN.

Aplikimi i Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO vjen si përgjigje ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës, e cila rriti shqetësimet për sigurinë në të gjithë rajonin. Vendimi i tyre për t’u bashkuar me aleancën shënon një evolucion dramatik në sigurinë dhe gjeopolitikën europiane.

Udhëheqësit janë planifikuar të zhvillojnë një takim në dhomën e kabinetit të Shtëpisë së Bardhë dhe më pas do të mbajnë një konferencë.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, u tha gazetarëve të mërkurën se takimi me liderët në Uashington do t’i lejojë të tre kombet “të koordinohen dhe të marrin vendimet e duhura” në rrugën që kanë zgjedhur.

Sullivan i quajti aplikimet e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me aleancën “një moment vendimtar në sigurinë europiane”.