BREAKING NEWS

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia, zjarrfikësit shpëtojnë mrekullisht...

E frikshme/ Bie rrufeja në Berat, shkrumbohet shtëpia,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e fortë për ish-efektivin e policisë: Na del të jetë...

Ngjarja tragjike në Himarë, Spartak Ngjela plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ndryshim drastik i temperaturave, çfarë pritet të ndodhë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga politika dhe i nxjerr në shesh të gjitha: Azem Hajdari më tha se ‘o do ta vras Berishën, o do më vrasë’, Ilir Meta donte të ekzekutonte Becchettin për 2  milionë euro, ja si e helmuan me kafe amb...

Frrok Çupi zbulon emrat e bujshëm që janë hequr qafe nga
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset eksploziv dy banesave, policia zbardh detaje

Çfarë po ndodh? Dy shpërthime në Tiranë/ I vendoset
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit të Dosjeve të publikojë emrat e ish-sigurimsave që janë pjesë e Administratës Publike

Shtohen telashet për Ilir Metën, Kuvendi i kërkon Autoritetit
x
BREAKING NEWS

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës dosjen e spiunit, dekretimi i Begajt, flirtet me Ramën dhe ambasadoren Kim xhindosën kreun e “Foltores”

Zbardhen prapaskenat “bombë”, ja pse Berisha i nxori Metës
x

Bota

Lija e Majmunit/ 1.6 milionë persona të rrezikuar, SHBA merr vendimin drastik

Lija e Majmunit/ 1.6 milionë persona të rrezikuar, SHBA merr vendimin

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur ditën e sotme gjendjen e emergjencës për shkak të Lisë së Majmunit.

Sekretari i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Xavier Becerra deklaroi sot shpërthimin e lisë së majmunëve një emergjencë të shëndetit publik të enjten në një përpjekje për të nxitur ndërgjegjësimin dhe për të zhbllokuar fleksibilitet dhe fonde shtesë për të luftuar përhapjen e virusit.

“Ne jemi të përgatitur për të çuar përgjigjen tonë në nivelin tjetër në adresimin e këtij virusi dhe ne i bëjmë thirrje çdo amerikani që ta marrë seriozisht linë e majmunëve dhe të marrë përgjegjësinë për të na ndihmuar të trajtojmë këtë virus”, tha Becerra në një konferencë të enjten.

Sekretari i Shëndetësisë po shqyrton gjithashtu një deklaratë të dytë që u jep mundësinë zyrtarëve federalë të marrin vendime në lidhje me trajtimet dhe vaksinat e mundshme, pa kaluar nëpër zinxhirin e miratimit federal.

“Kjo do të lejonte gjithashtu fleksibilitet më të madh në mënyrën se si administrohet furnizimi aktual i vaksinave”, tha Becerra.

Njoftimi i administratës pason vendime të ngjashme nga zyrtarë shëndetësorë në Nju Jork, Kaliforni dhe Ilinois dhe liderë globalë të shëndetit. Organizata Botërore e Shëndetësisë më 23 korrik deklaroi se lija e majmunëve ishte një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar, ndërkohë që lëshoi paralajmërimin e nivelit më të lartë, pas shpërthimeve të konfirmuara në rreth 70 vende ku virusi nuk është përhapur historikisht.

Zyrtarët shëndetësorë të enjten thanë gjithashtu se po merrnin hapa për të përmirësuar aksesin në Jynneos, e vetmja vaksinë e miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave për të mbrojtur kundër virusit përmes një regjimi me dy doza.

Zyrtarët federalë kanë identifikuar rreth 1.6 milionë njerëz si persona me rrezikshmëri të lartë të infektimit nga lija e majmunit, por SHBA ka marrë doza të mjaftueshme Jynneos vetëm për të mbuluar plotësisht rreth 550,000 njerëz.

“Kjo emergjencë e shëndetit publik do të na lejojë të eksplorojmë strategji shtesë për të nxjerrë vaksinat dhe trajtimet më shpejt në komunitetet e prekura. Dhe kjo do të na lejojë të marrim më shumë të dhëna nga juridiksionet në mënyrë që të mund të gjurmojmë dhe sulmojmë në mënyrë efektive këtë shpërthim”, tha Fenton.