BREAKING NEWS

Fluturon kurba, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja me koronavirus janë identifikuar në 24 orët e fundit në vendin tonë

Fluturon kurba, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të
x

Bota

Lituania blen helikopterët amerikanë Black Hawk UH-60M në vend të rusëve Mi-8

Lituania blen helikopterët amerikanë Black Hawk UH-60M në vend
Ministria e mbrojtjes së Lituanisë ka vendosur të blejë gjashtë helikopterë të rinj ushtarakë  amerikanë Black Hawk me një kosto rreth €300 milionë, për të zëvendësuar helikopterët e epokës sovjetike Mi-8 me të cilët operon.
 
Ministria tha se helikopterët e vjetër kanë kosto të larta mirëmbajtjeje pasi pjesët e tyre prodhohen në Rusi.
 
 Kontrata do të nënshkruhet vitin që vjen dhe dërgesat do të kompletohen deri në 2024. Një pjesë e kostos prej €300 milionë do të mbulohen nga programi amerikan i asistencës ushtarake.
 
Bashkë me helikopterët në paketë do të jetë dhe trajnimi i personelit, pjesët e këmbimit dhe pajisje të tjera të nevojshme, tha ministri i mbrojtjes së Lituanisë.
 
Helikopterët UH-60 Black Hawk janë mjete të gjithanshme të krijuar nga kompania amerikane Sikorsky prej vitit 1977 me përmirësime të shumta prej atëhere. Ata mund të transportojnë 11 ushtarë të pajisur.