Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lituania blen helikopterët amerikanë Black Hawk UH-60M në vend të rusëve Mi-8

Postuar: 21/10/2019 - 17:10

Ministria e mbrojtjes së Lituanisë ka vendosur të blejë gjashtë helikopterë të rinj ushtarakë  amerikanë Black Hawk me një kosto rreth €300 milionë, për të zëvendësuar helikopterët e epokës sovjetike Mi-8 me të cilët operon.
 
Ministria tha se helikopterët e vjetër kanë kosto të larta mirëmbajtjeje pasi pjesët e tyre prodhohen në Rusi.
 
 Kontrata do të nënshkruhet vitin që vjen dhe dërgesat do të kompletohen deri në 2024. Një pjesë e kostos prej €300 milionë do të mbulohen nga programi amerikan i asistencës ushtarake.
 
Bashkë me helikopterët në paketë do të jetë dhe trajnimi i personelit, pjesët e këmbimit dhe pajisje të tjera të nevojshme, tha ministri i mbrojtjes së Lituanisë.
 
Helikopterët UH-60 Black Hawk janë mjete të gjithanshme të krijuar nga kompania amerikane Sikorsky prej vitit 1977 me përmirësime të shumta prej atëhere. Ata mund të transportojnë 11 ushtarë të pajisur.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 11:37

Një e vdekur dhe nëntë të plagosur janë shënuar nga shembja e urës në Tuluz të Francës mëngjesin e sotëm në orën 8.

Postuar: 18/11/2019 - 10:38

Shumë qytetarë kanë fotografuar veten me shenja të skuqura dhe puçrra në zona të ndryshme të trup

Postuar: 18/11/2019 - 08:45

Një 16 vjeçar ka humbur jetën dhe shtatë të tjerë u plagosën si pasojë e një aksidenti  me m

Postuar: 16/11/2019 - 23:50

Shirat e rrëmbyeshëm bora dhe ngricat kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike në dhjetër

Postuar: 16/11/2019 - 22:07

Disa qindra njerëz pritën sot kthimin në portin e përhershëm të aeroplanmbajtëses së dytë dhe m

Postuar: 16/11/2019 - 21:46

Një studimi gjerë ndërkombëtar i drejtuar nga universitetet e Stanford dhe të Neë York në SHBA

Postuar: 16/11/2019 - 21:22

Shkencëtarët e agjencisë amerikane hapësinore pretendojnë së fundmi se një asteroid sa një fush