BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Lituania merr vendimin drastik ndaj Rusisë, zbardhet lëvizja e fundit

Lituania merr vendimin drastik ndaj Rusisë, zbardhet lëvizja e fundit

Lituania ka ndaluar ligjërisht importin e gazit natyror rus, me përjashtim të tranzitit të tij në rajonin Kaliningrad.

Ndryshimet në Ligjin për Gazin Natyror u miratuan nga parlamenti i këtij shteti baltik me 123 vota pro dhe dy abstenime.

Pas miratimit të ndryshimeve në ligj, sistemi i transmetimit të gazit natyror dhe terminali i gazit natyror të lëngshëm “Klaipedos nafta” do të jenë në dispozicion vetëm për furnizuesit nga vendet që nuk paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare, me përjashtim të atyre që transportojnë gaz në transit për në Kaliningrad.

Në vitin 2015, Gazprom dhe AB Amber Grid nënshkruan një marrëveshje për tranzitin e gazit rus përmes Lituanisë në rajonin Kaliningrad.

Kontrata u nënshkrua për dhjetë vjet dhe parashikon transportin e deri në 2.5 miliardë metra kub gaz në vit përmes gazsjellësit Minsk-Vilnius-Kaunas-Kaliningrad.

Deri vonë, kjo ishte e vetmja rrugë tranziti për në rajonin e Kaliningradit.

Më të lexuarat