Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

LSD dhe ‘kërpudhat magjike’ shërojnë qelizat e trurit me depresion; studimi

Postuar: 17/01/2019 - 22:27

Mjekimet psikodelike si droga LSD dhe përbërësi i Ecstasy, MDMA kanë treguar se mund të stimulojnë rritjen e degëve dhe lidhjeve të reja nervore mes qelizave të trurit që mund të trajtojnë sëmundje si depresioni dhe varësia. E njëjta gjë vlen për trajtimet natyrale të kësaj natyre si pija Ajuaska dhe ‘kërpudhat magjike’ në Amerikën qendrore.
 
Studiuesit në Kaliforni kanë demonstruar se këto përbërës, që në shumë vende trajtohen si droga ilegale, janë të afta të rigjenerojnë lidhje të trurit që zgjasin shumë më tepër se efekti i tyre që ndjehet nga përdoruesi.
 
Kjo do të thotë se mjekimet psikodelike do të jenë  "gjenerata e re" për trajtimin e çrregullimeve mendore duke qenë më të sigurta dhe më të efektshme  se opsionet ekzistuese, thotë studimi i fundit amerikan.
 
Në të njëjtin studim thuhet se dhe përbërës të tillë gjejmë në pijen e njohur të fiseve të Amazonës, Ajuaska, e cila ka rezultuar se trajton efektet e çrregullimit të Stresit Post Traumatik, si në rastin e rikuperimit të kavieve nga sindroma tmerrit nga shoku elektrik gjatë eksperimenteve.
 
Tani ata tregojnë se kjo dozë rrit numrit e degëzimeve të lindura në trurin e kavieve, në të cilat kalojnë impulset dhe i gjithë aktiviteti nervor i trurit. Por ata shtojnë se mudn të ketë efekte dytësore vrasëse në njerëzit me sëmundje mendore.
 
 “Një nga simptomat kryesore të depresionit është dëmtimi i neuriteve në korteksin  prefrontal, që është rajoni i trurit që kontrollon emocionet, humorin dhe ankthin”, thotë  Dr David Olson, drejtuesi i grupit, i cili shton se ndryshimet janë të ngjashme dhe në personat me varësi, ankth dhe stres post-traumatik.
 
Studimet e lëndëve si triptamina, DMT kërpudhat magjike; amfetamines, dhe ergotina si LSD, rezultuan të suksesshme në kaviet por dhe në mizat dhe disa teste njerëzore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/02/2019 - 21:49

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se Turqia nuk është më e aftë të përballojë një tjetër valë të mundshme emigracioni, raportonte agjencia vendase Anadolu.
 

Postuar: 19/02/2019 - 19:48

Shtatë fëmijë, të gjitha anëtarë të një familjeje siriane që kishte ardhur në Kanada dy vjet më

Postuar: 19/02/2019 - 18:29

Princi i kurorës së Arabisë Saudite ka marrë sot gjatë vizitës në Pakistan dhuratën ironike të

Postuar: 19/02/2019 - 18:09

Një sulm me armë ndodhi pak më parë në rrugën La Canebière të qytetit jugor francez Marseille.

Postuar: 19/02/2019 - 17:48

Një këshilltar i presidentit sirian Bashar Asad tha sot se lideri turk Rexhep Tajip Erdogan po

Postuar: 19/02/2019 - 17:38

Zyrtarët e marinës së SHBA kanë mohuar sot raportimet se aktori i njohur Tom Cruise ishte i pas

Postuar: 19/02/2019 - 17:22

Për Karl Lagerfeld ajo ishte një nga dashuritë e mëdha: e bukur, e llastuar, dhetashmë trashëgi