BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

“Lufta” diplomatike/ Akuza e rëndë e Moskës: SHBA-të kanë dashur të na sjellin Covid-19 përmes sulmit me armë biologjike

“Lufta” diplomatike/ Akuza e rëndë e Moskës:

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se SHBA-të kanë dashur të godasin Rusinë me armë biologjike që përmbanin koronavirus për të përkeqësuar situatën në vend.

Sipas agjencisë ruse së lajmeve TASS, tha se të dhënat e zbuluara gjatë “operacionit special në Ukrainë” tregojnë se Shtetet e Bashkuara “vendosën në armët biologjike disa përbërës që përmbanin koronavirus për  të destabilizuar situatën epidemiologjike në Rusi.

“Ka arsye të mjaftueshme për të besuar se në afërsi të kufijve të Rusisë, në fakt, u krijuan komponentë të armëve biologjike dhe disa përpunuan mekanizma për të destabilizuar situatën epidemiologjike”, theksoi kreu i diplomacisë ruse.

Lavrov theksoi se programet biologjike ushtarake  në Ukrainë me mbështetjen e Pentagonit përbëjnë një kërcënim të drejtpërdrejtë jo vetëm për Rusinë.

“Nuk është rastësi që amerikanët bënë gjithçka që ishte e mundur për të mbuluar gjurmët e eksperimenteve të tyre në territoret tashmë të çliruara”, tha ministri rus, duke iu referuar rajoneve të Ukrainës të pushtuara nga Rusia.

Ai kujtoi gjithashtu një fjalim të zëvendëssekretares amerikane të shtetit Victoria Nuland, e cila më parë i ishte referuar rreziqeve të rrjedhjes së informacionit tek ekspertët rusë për aktivitetet e laboratorëve të Pentagonit në Ukrainë.

“Kjo do të thotë se ata kanë diçka për të fshehur”, përfundoi  Lavrov.

“Në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, në bazë të Konventës për Eliminimin e Armëve Biologjike, ne i kemi kërkuar Shteteve të Bashkuara të japin sqarimet e nevojshme dhe, në përgjithësi, të sigurojnë transparencë dhe ligjshmëri të plotë të programeve të saj biologjike në mbarë botën.

Ne presim një përgjigje përkatëse”, shtoi ministri i jashtëm rus.

 

Më të lexuarat