BREAKING NEWS

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk tërhiqet nga asnjë kusht dhe qeveria teknike

Asnjë marrëveshje për Zgjedhoren, PD akuzon PS por nuk
x

Bota

Lufta kundër koronavirusit, SHBA-ja blindon kufirin për të kapur hileqarët që kërkojnë të futen tinëz

Lufta kundër koronavirusit, SHBA-ja blindon kufirin për të kapur

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau zbuloi të enjten se presidenti amerikan Donald Trump po planifikon të dërgojë trupa amerikane në kufirin me Kanadanë.

Trudeau dhe qeveria e tij e konsideroi të panevojshme, për shkak të shpërthimit të koronavirusit, dhe paralajmëroi se do të dëmtonte marrëdhëniet midis dy vendeve.

Trump pritet të dërgojë më pak se 1000 trupa në kufirin kanadez, i thanë dy zyrtarëve të qeverisë amerikane “Reuters”. Ata do të ndihmojnë në zbatimin e ndalimit të kalimeve jothelbësore për shkak të pandemisë koronavirus, tha një nga zyrtarët.

Kufiri, më i gjati në botë, në 5500 milje, u mbyll përkohësisht nga e shtuna për të gjithë udhëtarët jothelbësorë nga të dy palët, por jo tregtia ndërkufitare.