BREAKING NEWS

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”, Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e papritura: Dhëntë Zoti, ua merr mendjen dhe...

“Serbia po dërgon tanket në kufirin me Kosovën”,
x
BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x

Bota

Lufta me koronavirusin / SHBA merr vendimin drastik

Lufta me koronavirusin / SHBA merr vendimin drastik

Autoritetet amerikane pritet që të bëjnë me detyrim mbajtjen e maskës në ambiente të mbyllura edhe për personat e vaksinuar.

Agjencia Reuters thotë se Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve pritet që ta rekomandojë këtë masë së shpejti, në përpjekje për të parandaluar përhapjen e rasteve të shtuara me variantin Delta të Covid.

Në maj, e njëjta agjenci hoqi rekomandimin e maskave në ambiente të mbyllura për të vaksinuarit.

SHBA po përballen me një rritje të fortë të numrit të rasteve të reja me COVD-19. Në 48 nga 50 shtetet ka patur një rritje prej 10 për qind, ose më shumë të infeksioneve javën e fundit. Në të gjithë Shtetet e Bashkuara, numri i rasteve të reja gati është katërfishuar në korrik, nga rreth 13,000 raste në ditë në më shumë se 50,000 aktualisht.

Anthony Fauci deklaroi të dielën se SHBA "po shkojnë në drejtimin e gabuar”, duke nënkuptuar se duheshin ashpërsuar masat kufizuese.

"Ne po e vëmë veten në rrezik," tha Fauci, këshilltari kryesor për shëndetësinë i Presidentit Joe Biden. Ai tha se njerëzit e vaksinuar "janë shumë të mbrojtur", përfshirë edhe nga varianti Delta. Por ritmi i vaksinimeve ka rënë në SHBA me më shumë se 80 për qind që nga mesi i prillit.