BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur kandidatët përfundimtarë, shtyhet me dy orë, zbardhet arsyeja

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur
x
BREAKING NEWS

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17 kandidatë në zgjedhje? Ja të gjithë EMRAT e bërë publikë deri më tani

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17
x
BREAKING NEWS

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e subjekteve zgjedhore

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e
x
BREAKING NEWS

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më “gdhë” me 13 vite studime për shkollën e lartë, Ogerta Manastirliu dhe Ulsi Manja “magjistarë” të doktoraturave plagjiaturë, Lindita Nikolla mesatare mbi 5, Taulant Balla ka nisur gjimnazin 18 vjeç...

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më
x
BREAKING NEWS

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush janë 3 kandidat e propozuar për kryetar në Bashkinë e Tiranës

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës shqiptare: Duam kandidatë të pastër në zgjedhje, boll me shitblerje votash, të korruptuarit janë kërcënim për sigurinë e SHBA

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës
x
BREAKING NEWS

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me deklaratën shokuese dhe iu ‘pret’ shpresat shqiptarëve ilegal: Ndalojini dhe kthejini pasi janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe ish-gruas së tij në Hamallaj e Palasë, bllokohen fatura dhe sende personale, ish-ministri socialist në ankth

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe
x

Bota

Lufta merr kthesën e madhe, Ukraina mbledh forcat dhe i jep goditjen e rëndë Putinit

Lufta merr kthesën e madhe, Ukraina mbledh forcat dhe i jep goditjen e

Ushtria ukrainase ka hyrë në Lyman, një qytet kyç në rajonin e Donetsk, sipas raportimeve nga Kievi, i cili prej ditësh ishte nën rrethim, shkruajnë mediat e huaja. Lyman ishte pushtuar nga rusët korrikun e kaluar dhe konsiderohet vendimtar për kontrollin e zonës. 

Kjo është një tjetër goditje e rëndë për Moskën, një ditë pas ceremonisë me të cilën Vladimir Putin nënshkroi marrëveshjet e aneksimit.

Stafi i Presidentit Volodymyr Zelensky ka publikuar një video në rrjet në të cilën shihen dy ushtarë duke ngritur flamurin ukrainas në Lyman. Edhe para se të mbërrinte lajmi për hyrjen e trupave nga Kievi, udhëheqësi pro-rus Denis Pushilin kishte pranuar se qyteti tani ishte "gjysmë i rrethuar".

Sergej Gaidai, guvernatori i rajonit të afërt të Luganskut, po ashtu ka llogaritur situatën, duke u shprehu se ushtarët rusë kanë tre opsione në këtë pikë: të ikin, të vdesin të gjithë së bashku ose të dorëzohen.

Por pse Lyman konsiderohet shumë i rëndësishëm për vazhdimin e konfliktit? 

Arsyeja qëndron në faktin se ky qytet është i rëndësishëm për të ndërprerë rrugët e furnizimit me forcat ruse dhe filtrimin që pushtojnë zonën. Për më tepër, Lyman krahasohet me Balakliya, qyteti në rajonin e Kharkivit ku ndodhi përparimi vendimtar i forcave ukrainase.