BREAKING NEWS

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e selisë, arrestohet autori që gjuajti në takimin e PD-së, zbardhet shkaku që situata degradoi në nxjerrjen e armëve

Kërcet arma mes demokratëve të Berishës në korridoret e
x
BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x

Bota

Lufta me Rusinë/ SHBA nuk ndalet dhe jep ndihmën e madhe për Ukrainën, zbardhet njoftimi i fundit

Lufta me Rusinë/ SHBA nuk ndalet dhe jep ndihmën e madhe për

SHBA ka njoftuar një paketë të re ndihme prej 400 milionë dollarësh për Ukrainën, e cila do të përfshijë armë, municione dhe pajisje të mbrojtjes ajrore.

“Municionet e artilerisë, zjarret precize, raketat e mbrojtjes ajrore dhe mjetet taktike që ne po ofrojmë do t’i shërbejnë më së miri Ukrainës në fushën e betejës”, tha në një deklaratë sekretari amerikan i shtetit”, Antony Blinken.

Pentagoni tha se paketa përfshinte municione shtesë për sistemet e mbrojtjes ajrore NASAMS, sisteme raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë (HIMARS), plus mitralozë të rëndë me pamje termike për t’iu kundërvënë dronëve rusë dhe më shumë se 20 milion fishekë municionesh të armëve të vogla.

Paketa përfshin gjithashtu më shumë se 200 gjeneratorë për të ndihmuar Ukrainën të përballet me ndërprerjet e energjisë elektrike të shkaktuara nga sulmet ruse në infrastrukturën energjetike.

Sekretari i shtypit i Pentagonit, gjeneral brig Pat Ryder, tha se gjeneratorët kanë qëllim të mbështesin nevojat e fuqisë civile dhe ushtarake për të lehtësuar presionin në rrjet.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, falënderoi presidentin Joe Biden për paketën e re dhe u zotua se vendi i tij nuk do të trembet nga sulmet terroriste frikacake çnjerëzore të kriminelëve rusë të luftës.