BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Lufta me Rusinë, VOA: Sistemet kundërajrore amerikane mbrojnë qiejt e Ukrainës

Lufta me Rusinë, VOA: Sistemet kundërajrore amerikane mbrojnë

Rusia vazhdon të bëjë sulme ajrore ndaj kryeqytetit të Ukrainës dhe qyteteve të tjera. Por zyrtarët ukrainas thonë se qiejt mbrohen nga sistemet e dërguara në Ukrainë nga aleatët e saj. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anna Kosstutschenko, ai që spikat më shumë është sistemi amerikan i mbrojtjes ajrore Avenger.

Ushtaraku ukrainas me pseudonimin Festool dikur punonte në prodhimin e mobiljeve në Kiev. Ai tashmë drejton sistemin e raketave kundërajrore amerikane Avenger.

“Kemi rrëzuar tashmë dronët Shaheed dhe raketat”, thotë ai.

Së bashku me bashkëluftëtarë të tjerë, ai u dërgua në shkurt 2023 jashtë vendit për t’u stërvitur në përdorimin e sistemit të mbrojtjes ajrore Avenger.

Normalisht, thotë ai, kjo lloj stërvitjeje kërkon disa muaj, por atij iu dhanë vetëm dy javë kohë. Një ndër arsyet për përgatitjen kaq të përshpejtuar është se sulmet e forcave ruse janë shumë intensive.

Në mars 2023, u fut në terren në Ukrainë sistemi i parë Avenger. Zëdhënësi ushtarak Vitaly Georgiev thotë se këto sisteme po mbrojnë objekte civile dhe ushtarake.

“Rusët sulmojnë jo vetëm objektet ushtarake, por edhe infrastrukturën jetike dhe popullsinë civile. Kështu që pothuajse të gjitha sistemet e mbrojtjes ajrore përdoren për të mbrojtur këto objekte dhe godinat civile gjithashtu”, thotë zoti Georgiev.

Përpara se Rusia të sulmonte Ukrainën, sistemet Avenger nuk ishin përdorur ndonjëherë kundër dronëve, thotë Festooli. Për këtë arsye, ai dhe bashkëluftëtarët e tij janë vazhdimisht në kontakt me kolegët amerikanë për të ndarë këtë eksperiencë të re dhe përdorimin e ri në praktikë të sistemit Avenger.

“Nuk kanë patur një situatë të këtillë me dronë si ne. Normalisht, këto raketa Stinger përdoren për të goditur aeroplanët dhe helikopterët e armikut”, thotë Festooli.

Përgatitja e këtij sistemi ushtarak bëhet në vetëm 15 minuta nga momenti që bie alarmi.

Duhen vetëm dy persona për ta vënë në punë këtë sistem./ VOAMë të lexuarat