BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x

Bota

Lufta/ Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës tregon zgjidhjen e konfliktit: Ja cili është kushti ynë i vetëm që mund të biem në kompromis me Rusinë

Lufta/ Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës tregon zgjidhjen e konfliktit:

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov ka deklaruar ditën e sotme se vendi i tij mund të arrijë një kompromis me Rusinë vetëm pasi forcat e Kremlinit të largohen nga të gjitha zonat e pushtuara të kufijve të njohur nga komuniteti ndërkombëtar në 1991.

“Ne do ta fitojmë këtë luftë, do të çlirojmë territoret tona, të gjitha. Kompromisi mund të jetë nëse ata largohen nga tokat tona dhe ne do të diskutojmë të ardhmen e ardhshme të fqinjësisë midis Ukrainës dhe Rusisë”, tha Reznikov.

Sipas fjalëve të tij, rusët duhet të paguajnë dëmshpërblime për të gjitha qytetet e shkatërruara dhe të gjithë ukrainasit e vrarë. Ata duhet të ndëshkohen për të gjitha vrasjet, përdhunimet dhe mizoritë e tjera që kanë kryer.

“Qëllimi kryesor i Ukrainës është të çlirojë të gjitha territoret ukrainase, sepse në vitin 1991 u pranua në të gjithë komunitetin ndërkombëtar se ai është kufiri ynë dhe ne nuk jemi një objektiv legjitim për armikun”, theksoi Reznikov.

Reznikov shprehu besimin se lufta do të përfundonte me fitoren e Ukrainës dhe partnerëve të saj. Sipas fjalëve të tij, territoret ukrainase do të çlirohen “hap pas hapi”, ashtu siç Ushtria ukrainase çliroi Rajonin e Kievit, Rajonin Chernihiv, Rajonin Sumy dhe ishullin e gjarpërinjve.