BREAKING NEWS

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali Berishës, ja kush është bashkëpunëtori i ngushtë me 3 dosje në SPAK që mund të hapë “Kutinë e Pandorës” për ish-kryeministrin

Deputeti i PS Bujar Çela paralajmëron arrestimin e Sali
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët e zeza në SPAK, ja strategjia që po ndjek për të shpëtuar nga arresti me burg

Ilir Meta i sëmurë, ish-presidenti përgatitet për ditët
x
BREAKING NEWS

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri në rrëzimin e qeverisë, kreu i “Foltores” shton kërcënimet ndaj SPAK

Berisha paralajmëron trazira, rezistencë dhe protesta pa mbarim deri
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit, “Zëri i Amerikës” zbardh skenarin si kryeministri i dha miliona euro pasuri dhëndrit të kreut të “Foltores”

Edi Rama bashkëpunoi me Sali Berishën për pronat e Malltezit,
x
BREAKING NEWS

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë tradhtarësh dhe zbardh skandalet e ballistëve, ja mesazhi për Alimadhin dhe faktet që tregojnë se partizanët çliruan Shqipërinë nga nazistët e fashistët

Ylli Meçe e cilëson Ballin Kombëtar organizatë
x
BREAKING NEWS

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i pamëshirshëm i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare

Edi Rama feston 28 Nëntorin si avokat i Vuçiçit dhe armik i
x
BREAKING NEWS

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron pronarët dhe tregon çfarë fshihet pas indeksimit, shoqata paralajmëron padi në Gjykatën Kushtetuese

Kaosi me pronat, Myrshit Vorpsi akuzon qeverinë se po masakron
x
BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x

Bota

Lufta mund të zgjasë me vite të tëra, inteligjenca britanike publikon raportin befasues, ja çfarë pritet të ndodhë me Rusinë dhe Ukrainën

Lufta mund të zgjasë me vite të tëra, inteligjenca britanike

Rusia duket se po përgatitet për disa vite të tjera luftimesh në Ukrainë. Analiza vjen nga inteligjenca britanike, në raportin e tyre të zakonshëm ditor mbi evolucionin e luftës së shkaktuar nga pushtimi i Moskës, të publikuar nga Ministria e Mbrojtjes në Londër, ku “sugjeron se shpenzimet ruse të mbrojtjes do të rriten në rreth 30% të totalit. shpenzimet publike në 2024”. “Ministria propozon një buxhet të mbrojtjes prej 10,800 miliardë rubla, i barabartë me afërsisht 6% të PBB-së dhe me një rritje prej 68% krahasuar me vitin 2023”, vijon ai. "Ka shumë gjasa - shkruhet në raportin e shërbimit sekret - që Moska mund të mbajë këtë nivel të shpenzimeve të mbrojtjes për vitin 2024, por vetëm në kurriz të ekonomisë në përgjithësi." Ndërsa është e vërtetë se "detajet e plota në lidhje me shpenzimet e mbrojtjes ruse janë gjithmonë konfidenciale", kujtohet, është gjithashtu evidente se "këto shifra sugjerojnë se Rusia po përgatitet për shumë vite të tjera luftimesh në Ukrainë". Në fund, raporti kujton se këto të dhëna dalin pas deklaratave "me të cilat ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu më 27 shtator la të kuptohej se ishte i përgatitur për një zgjatje të konfliktit.“Operacioni special ushtarak do të zgjasë të paktën deri në vitin 2025”, tha ai. Ministri shtoi se Rusia “do t’i arrijë objektivat e vendosura deri në vitin 2025 përmes zbatimit të vazhdueshëm të masave dhe planeve të aktivitetit”.Kujtojmë se agresioni kundër Ukrainës filloi mëngjesin e 24 shkurtit 2022 kur presidenti rus Vladimir Putin shpalli një “operacion special ushtarak”. Dukej sikur do të merrte fund shpejt por tani duket si një luftë shumëvjeçare, pa paqe të afërt.