BREAKING NEWS

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i vranë edhe vëllain në…

Tronditet Elbasani/ Thellohet tragjedia në familjen Ulqinaku, Madritit i
x
BREAKING NEWS

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi në Sarandë, arrestohet autori, ja ku ishte fshehur

Foto/ Vrau me thikë 41-vjeçarin për një vend parkimi
x
BREAKING NEWS

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një 20-vjeçar në Elbasan

Publikohet foto/ Ky është Madrid Ulqinaku që u vra nga një
x
BREAKING NEWS

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja

Vrasja me armë zjarri në Elbasan, policia zbardh detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima

Emri/ Atentati me armë zjarri në Elbasan, identifikohet viktima
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të vrarë

Të shtëna me armë në Elbasan, dyshohet për të
x
BREAKING NEWS

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë

“Shqiptarët po vidhen çdo ditë”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri goditi dy herë me thikë klientin e restorantit për një vend parkimi

Emrat/ Vrasja në Sarandë, zbardhen detaje tronditëse: Kamarieri
x

Bota

Lufta në Ukrainë, Borrell jep alarmin: Furnizimi me ushqim në botë në rrezik, ja çfarë po bën Rusia

Lufta në Ukrainë, Borrell jep alarmin: Furnizimi me ushqim në

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell ka thënë sot se furnizimi botëror me ushqim është në rrezik për shkak të luftës në Ukrainë.

“Furnizimi botëror me ushqime është në rrezik, kryesisht për shkak të pushtimit rus të Ukrainës”, tha Borell.

"Numrat flasin vetë, vitin e kaluar, në 2021, Rusia dhe Ukraina ishin ndër eksportuesit kryesorë të drithërave dhe farave të lulediellit dhe vajit, këto përbënin rreth 50% të tregtisë botërore të vajit. luledielli, vetëm për të dhënë një shembull 50% e vajit të lulediellit vinte nga Ukraina. Rusia po pushton ose bombardon pjesë të tokës së punueshme të Ukrainës dhe vlerësohet se gati gjysma e grurit dimëror, gati 40% e thekës dhe më shumë se 60% e misrit që do të korret në verë 2022 ndodhet në zonat në rrezik. Midis 20% dhe 30% e sipërfaqeve të prodhimit të drithërave dimërore, misrit dhe farave të lulediellit në Ukrainë do të mbeten të pavjelura ose të pambjella këtë pranverë. Kjo për të dhënë një ide se sa do të dëmtohen kapacitetet bujqësore të Ukrainës nga lufta”, shtoi kreu i diplomacisë evropiane.