BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Deputeti rus i bën kërkesën e papritur Putinit: Ndaloni veprimet ushtarake, nëse kjo vazhdon...

Lufta në Ukrainë/ Deputeti rus i bën kërkesën e

Një deputet rus i ka dalë kundër presidentit Vladimir Putin duke i kërkuar për të ndaluar veprimet ushtarake në Ukrainë dhe për t’i kthyer trupat ruse në shtëpi.

Një reagim i tillë vjen pas vendimit të një gjykate ruse e cila shkarkoi më shumë se 100 roje kombëtare në rastin e parë të ushtarëve që refuzuan të luftonin në Ukrainë

Anëtarët e Gardës Kombëtare të Federatës Ruse, një degë e veçantë ushtarake nga ushtria ruse refuzuan të kryenin një detyrë në lidhje me ‘operacionin special’ të Moskës në Ukrainë.

Një gjykatë ushtarake në republikën jugore të Rusisë të Kabardino-Balkaria zbuloi se të pandehurit “refuzuan arbitrarisht të kryenin një detyrë zyrtare” dhe hodhi poshtë ankesën e tyre.

Deputeti Leonid Vasyukevich, 69 vjeç, sfidoi përpjekjet për t’i mbyllur gojën dhe u tha ligjvënësve në rajonin Primorsky se ai dhe kolegët e tij deputetë po i bënin një apel presidentit rus.

Mbështetësit e Putinit e kanë cilësuar atë si ‘tradhtar’ dhe ai tani mund të përballet me veprime ligjore për çnderimin e ushtrisë ruse.

“Ne po mbështesim masat për të mbështetur familjet e ushtarakëve të vrarë gjatë operacionit ushtarak special. Ne e kuptojmë se nëse vendi ynë nuk ndalon operacionin special ushtarak, do të ketë edhe më shumë jetimë. Të rinjtë vdesin dhe gjymtohen gjatë operacionit, edhe pse ata mund të kishin përfituar vendin tonë. Kanë kaluar tre muaj nga fillimi i luftës ‘dhe është e qartë e pamundur të arrihet suksesi me rrugë ushtarake. Nëse Putini vazhdon luftën e tij, kjo do të çojë në mënyrë të pashmangshme në një rritje të numrit të ushtarëve të vrarë dhe të plagosur. Ne kërkojmë tërheqjen e menjëhershme të trupave ruse nga Ukraina”, tha ai, mes tentativave për ta bërë të heshtë në Kuvendin rus.

Deklaratat e tij kanë shkaktuar trazira brenda asamblesë politike pasi politikani u pa të thyente disa nga kontrollet më të rrepta të këtij vendi, në lidhje me mosdakortësisë së shprehur publikisht për luftën.

Pas deklaratave të deputetit, kreu i partisë së tij, tha se me fjalët e thëna deputeti përlyen nderin e Partisë Komuniste Ruse.