BREAKING NEWS

Katër fëmijë të mitur transportohen drejt spitalit të Durrësit, policia zbardh detajet e para të ngjarjes së rëndë

Katër fëmijë të mitur transportohen drejt spitalit të
x
BREAKING NEWS

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në festën e pavarësisë së Amerikës: Është e turpshme

Robert Papa zbulon gafën e madhe që Yuri Kim bëri në
x
BREAKING NEWS

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”, Kreshnik Spahiu jep lajmin e madh: Faleminderit Zot

“Sot një ëndërr e madhe mu bë realitet”,
x
BREAKING NEWS

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa infektime dhe humbje jete janë shënuar në 24 orët e fundit nga COVID

Vijojnë shifrat e larta në vend, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti bën kthesën e madhe javën e ardhshme, ja çfarë pritet të ndodhë

“Pushtimi” i Shqipërisë nga i nxehti afrikan, moti
x
BREAKING NEWS

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën deklaratën e fortë për dy politikanët

A do të ndodhë ribashkimi Meta-Berisha? Gazetari Robert Papa bën
x
BREAKING NEWS

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti bën kthesën e papritur, ja çfarë na pret javën e ardhshme

Temperaturat përvëluese nuk do të zgjasin shumë, moti
x
BREAKING NEWS

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje Perëndimin: Do ta merrni përgjigjen në vetëm një sekondë!

“Mos na prekni...",aleati i Putinit kërcënon me hakmarrje
x

Bota

Lufta në Ukrainë, FMN ndez alarmin 'e kuq': Po përballemi me...

Lufta në Ukrainë, FMN ndez alarmin 'e kuq': Po

Ekonomia globale po përballet ndoshta me "provën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kështu deklaroi shefja e FMN-së, Kristalina Georgieva, teksa sot fillon Forumi Ekonomik Botëror në Davos. 

“Pushtimi rus po shkatërron jetë njerëzore, duke zvarritur rritjen dhe duke nxitur inflacionin”, tha ajo duke u kërkuar vendeve të mos dorëzohen para forcave të fragmentimit gjeo-ekonomik që do ta bëjnë botën tonë më të varfër dhe më të rrezikshme.
Georgieva ka shtuar përpjekjet e saj për t'u dhënë ukrainasve shpresë për një të ardhme, nëse lufta fitohet, me një paketë ndihme për rindërtim prej 1 miliard dollarësh, financuar nga konfiskimi i aseteve të ngrira ruse. Prandaj FMN-ja u bën thirrje shteteve që të kenë prioritet katër masa për të rivendosur besimin global: reduktimin e barrierave tregtare, promovimin e anulimit të borxhit për vendet e cenueshme, modernizimin e sistemeve të pagesave ndërkufitare dhe adresimin e transformimit në energjinë e gjelbër.