BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka pasur marrëveshje të heshtura, ja ujditë që janë bërë në disa bashki në veri të vendit

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka
x
BREAKING NEWS

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek “Ligjet”, opozita prezanton projektligjin për kompanitë “offshore” dhe kërkon të ndalohen pasi mbi 1 miliardë euro shkojnë te qeveria

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek
x
BREAKING NEWS

Abuzimet me fondet e bujqësisë nga AZHBR, prodhuesit dhe opozita shpërthejnë në sulme të forta ndaj Ministrisë së Bujqësisë, akuza se paratë e BE shkojnë për klientët e qeverisë

Abuzimet me fondet e bujqësisë nga AZHBR, prodhuesit dhe opozita
x
BREAKING NEWS

Dimër në pranverë! “Mëngjesi i sotëm tipik dimri ka regjistruar temperatura -4 gradë”/ Lajda Porja tregon kthesën e madhe që pritet për ditët në vazhdim…

Dimër në pranverë! “Mëngjesi i sotëm tipik dimri
x
BREAKING NEWS

Afera e ndyrë me bastet sportive, nga duart e Ervis Martinajt kalojnë në mbikqyerjen e Armando Dukës, shtohen hijet e dyshimit për bizneset e lidhura me qeveritarë

Afera e ndyrë me bastet sportive, nga duart e Ervis Martinajt kalojnë
x
BREAKING NEWS

Aksident i frikshëm në Pukë-Qelëz/ Botohet makina dhe plagosen 3 persona, transportohen me urgjencë në spital, zbardhet gjendja shëndetësore

Aksident i frikshëm në Pukë-Qelëz/ Botohet makina dhe
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Franca i jep goditjen e fuqishme Rusisë. Zbardhet vendimi më i fundit

Lufta në Ukrainë/ Franca i jep goditjen e fuqishme Rusisë.

Franca ka konfiskuar një bllok apartamentesh me vlerë rreth 100 milionë euron, në kuadër të sanksioneve të reja të vendosura ndaj Rusisë.

The Times shkruan se shtëpitë dhe vilat alpine në Med, janë në mesin e dhjetë pronave të marra nga oligarkët. Banesat e Grand Paris, mes vilave mesdhetare janë ndër dhjetë pronat e reja ruse të sekuestruara nga autoritetet franceze.

Ministria e Financave tha se i kishte shtuar listës së saj të konfiskimeve,  e cila tashmë arrinte në 24 miliardë euro shtëpi, jahte dhe investime një ndërtesë apartamentesh në lagjen e pasur të 7-të në Bregun e Majtë, duke njoftuar se i përkiste Alexei Kuzmichev, ky një aksioner kryesor i Konglomerati industrial Alfa Group i cili është i afërt me Presidentin Putin.

Ndërtesa, pranë Quai d’Orsay, shtëpia e ministrisë së jashtme, vlerësohet të jetë mbi 100 milionë euro.

Në Neuilly-sur-Seine, në skajin perëndimor të Parisit qendror, hetuesit e ministrisë së Financave gjurmuan pronësinë e një sërë apartamentesh në një ndërtesë madhështore banimi tek Olga Ayziman, e njohur gjithashtu si Olga Fridman, ish-bashkëshortja e Mikhail Fridman, themelues dhe aksioner kryesor i Alfa Group.

Prona, e cila kushtoi 4 milionë euro në 1999, tani vlen shumëfish më shumë.

Ndërsa në Saint Léger, në pyllin Rambuje 35 milje në jugperëndim të Parisit, policia financiare ra në gjurmët e pronësinë e Le Château du Clos-Renard, një pronë mess ë cilës kishte edhe zonë të gjuetisë, te Mikhail Babakov, djali 28-vjeçar i Alexander Babakov, një deputet i fuqishëm i Dumës shtetërore.

Ai gjithashtu thuhet se zotëron një pronë britanike në Richmond Court, Knightsbridge.

Konfiskimet e reja franceze , të identifikuara të gjitha nga një grup pune sanksionesh i përbërë kryesisht nga oficerë doganor dhe inspektorë tatimorë, përfshijnë gjithashtu shtëpi alpine dhe shumë vila Côte d’Azur.

Franca filloi me identifikimin e pronave ruse në fillim të pushtimit të 24 shkurtit, duke marrë së pari kontrollin e Amore Vero , një jaht 88 metra në pronësi të Igor Sechin, 61 vjeç, kreu i gjigantit të naftës Rosneft.

Konfiskimet franceze përbëjnë 60 për qind të të gjitha konfiskimeve në Bashkimin Evropian, të vlerësuara në mbi 35 miliardë euro, sipas Komisionit Evropian.

Roman Abramovich është ndër oligarkët pjesë e listës se etiketimeve franceze; Château de la Croë e tij prej 230 milionë eurosh, në Antibes, u sekuestrua që në fillim.

Franca është këndi i preferuar i lojërave të miliarderëve rusë, që nga rënia e Bashkimit Sovjetik mbi 30 vjet më parë.

Antibes, në Côte d’Azur, dhe Biarritz, në bregun e Atlantikut, janë pikat e nxehta ruse, po ashtu  qendra e Parisit dhe vendpushimet e skive, duke përfshirë Courchevel dhe Meribel, preferohen më shumë.

Nga 24 miliardë euro të aseteve që pretendohej se ishin konfiskuar nga Franca në mes të prillit, Le Maire tha se vetëm 2 miliardë euro përfaqësoheshin nga asete private si vila dhe jahte, ndërsa pjesa tjetër përbëhej nga rezerva të Bankës Qendrore Ruse të ngrira në Francë.

Më të lexuarat