BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Kancelari Scholz ultimatum Putinit: Tërhiq forcat ushtarake

Lufta në Ukrainë/ Kancelari Scholz ultimatum Putinit: Tërhiq

Kancelari gjerman nuk specifikoi nëse kjo vlen edhe për gadishullin e Krimesë, i cili është pushtuar nga Rusia që nga viti 2014. I pyetur për këtë, ai thjesht përsëriti fjalët: “Tërheqja e trupave”, para se të shtonte: “Nuk na takon neve të formulojmë në vend të Ukrainës marrëveshjet që ajo dëshiron të bëjë”. Scholz përdori termin më të paqartë “tërheqje trupash” dhe jo “tërheqje e trupave”, që mund të kuptohej si: tërheqje e të gjitha trupave.

Scholz gjithashtu shmangu përgjigjen për pyetjen nëse duhet të rrëzohet presidenti rus Vladimir Putin. “Unë nuk besoj në këto lloj pyetjesh spekulative. Në fund, do të duhet të ketë një marrëveshje midis qeverive të Moskës dhe Kievit,” tha kancelari. Biseda e tij e fundit telefonike me kreun e Kremlinit ka disa kohë që është bërë, tha ai. “Por unë synoj të flas përsëri me Putinin në kohën e duhur.”

Kancelari takohet me krerët e Shteteve Baltike

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka udhëtuar këtë premte në Estoni, e cila, ashtu si Letonia dhe Lituania, kufizohet me territorin rus. Një takim dypalësh mes Scholz dhe kryeministres Kaja Kallas është planifikuar në Talin, kryeqyteti i Estonisë. Më pas, kancelari planifikon të marrë pjesë në një takim të Shteteve Baltike, në të cilin do të takohet edhe me presidentin lituanez Gitanas Nauseda dhe kryeministrin letonez Krisjanis Karins.

Krahasuar me fuqinë e tyre ekonomike, Shtetet Baltike janë ndër mbështetësit më të mëdhenj të Ukrainës së sulmuar. Gjatë takimit në kryeqytetin estonez Talin, pritet të bëhet fjalë, përveç ndihmës shtesë për Kievin, për përforcimin ushtarak të krahut lindor të NATO-s për t’u mbrojtur nga një kërcënim rus. Pasojat e luftës në Ukrainë në politikën e sigurisë pritet të jenë një temë qendrore. Gjermania merr pjesë së bashku me anëtarët e tjerë të NATO-s në mbrojtjen ushtarake të vendeve baltike, të cilat ndjehen të kërcënuara nga Rusia. Ushtarët e Bundeswehr-it janë stacionuar në Lituani për këtë qëllim./dw