BREAKING NEWS

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Nga Enegjitika, te Ekonomia e Shëndetësia, punonjës të adminiatratës do futen në burg nga ministrat

"Na urdhërrojnë shefat të firmosim"/ Avokati i njohur
x
BREAKING NEWS

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do kapej kurrë", analisti Mërtiri del me deklaratën e fortë: Tahiri i di bëmat e Ramës, ndaj kryeministri nuk e shet dot

"Po të mos dilnin përgjimet e Italisë ish-ministri nuk do
x
BREAKING NEWS

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri", Klodiana Lala denoncon standarin e dyfishtë të gjykatave, avokati i ish-ministrit e 'kërcënon' hapur: Të isha në studio do flisnim ndryshe

"U la në burg një 74-vjeçar dhe u lirua Tahiri",
x
BREAKING NEWS

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin
x
BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ ‘Nami’ në Gjermani, 1 në 100 banorë janë refugjatë lufte

Lufta në Ukrainë/ ‘Nami’ në Gjermani, 1 në 100

Fluksi i refugjatëve ukrainas në Gjermani e ka çuar popullsinë e vendit në një nivel të ri historik prej më shumë se 84 milionë, tha të martën Zyra Federale e Statistikave Gjermane. Deri në fund të qershorit, popullsia e vendit u rrit me 843,000 njerëz, ose 1%, krahasuar me fundin e vitit 2021.

Në krahasim, popullsia u rrit me 82,000 njerëz, ose 0.1%, në të gjithë vitin 2021. Rreth 750,000 refugjatë ukrainas erdhën në Gjermani për të kërkuar siguri nga pushtimi rus në gjysmën e parë të 2022. Shumica e tyre ishin femra, raportoi zyra e statistikave, duke thënë se deri në fund të qershorit 501,000 më shumë gra dhe vajza ukrainase jetonin në Gjermani sesa në fund të vitit 2021, ndërsa numri i burrave dhe djemve ukrainas u rrit me 248,000. Gjermania përjetoi rritje të popullsisë të kësaj shkalle më parë – të dyja të lidhura me emigracionin – në 1992 dhe 2015.

Në vitin 1992, menjëherë pas rënies së komunizmit dhe ribashkimit të Gjermanisë, erdhën rreth 700.000 njerëz, të cilët ikën nga lufta në Jugosllavi dhe erdhën nga Evropa Lindore pas hapjes së kufijve atje.