BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku akuza të rënda Rusisë

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku akuza të rënda

Papa Fraçesku akuzoi të enjten Rusinë se po kryen një fushatë “pushtimi të armatosur, eskpancionizmi dhe imperializmi” në Ukrainë, duke e quajtur konfliktin “një luftë mizore dhe të pakuptimtë agresioni.”

Duke folur me delegacionin ortodoks me bazë në Patriarkatin Ekumenik të Stambollit, Papa Françesku tha se konflikti ka vendosur të krishterët kundër njëri tjetrit.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina janë me popullsi të krishterë ortodoksë, por ka një pakicë katolike me ndikim bizantin në Ukrainë besnike ndaj papës.

Degët lindore dhe perëndimore të krishterimit u ndanë në përçarjen e madhe të vitit 1054.

“Pajtimi midis të krishterëve të ndarë, si një mjet për të kontribuar në paqen midis popujve në konflikt, është e një rëndësie të veçantë këto ditë, pasi bota jonë është e përfshirë nga një luftë mizore dhe e pakuptimtë agresioni në të cilën shumë e shumë të krishterë po luftojnë njëri-tjetrin. “tha Papa.

Papa i tha vizitorëve të tij ortodoksë, duke iu referuar Rusisë, se të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm se pushtimi i armatosur, ekspancionizimi dhe imperializmi nuk kanë të bëjnë me mbretërinë që Jezusi shpalli në tokë”.

Kjo ishte dita e dytë radhazi që papa foli për konfliktin në Ukrainë. Të mërkurën ai dënoi bombardimin e një qendre tregtare në qytetin e Kremençukut, duke e quajtur atë “sulmin e fundit barbar ndaj Ukrainës”.

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar ndasi të mëdha në botën Ortodokse. Patriarku i Kishës Ortodokse Ruse, Kirill, ka dhënë bekimin e tij të plotë ndaj pushtimit të Moskës në Ukrainë, që nga nisja e konfliktit më 24 shkurt.

Pozicioni i tij ka lëkundur Kishën Ortodokse në mbarë botën dhe ka shkaktuar një rebelim të brendshëm që ka çuar në ndërprerjen e lidhjeve të disa kishave ortodokse lokale dikur të lidhura me Kishën Ortodokse Ruse.

Presidenti rus Vladimir Putin, i ka përshkruar veprimet e Moskës në Ukrainë si një “operacion special ushtarak” që synon çmilitarizimin dhe “denazifikimin” e vendit. Papa e ka hedhur poshtë një terminologji të tillë.

Në një intervistë të publikuar muajin që shkoi, Papa Françesku tha se Patrarku rus Kirill “nuk mund të shndërrohet në djalin e altarit të Putinit”. Më pas, Kisha Ortodokse Ruse kritikoi papën mbi komentet e bëra.

Papa Françesku do të takohej me Kirill më 14 qershor në Jerusalem por plani u anulua në prill pas këshillimit me diplomatët në Vatikan.

Kjo do të kishte qenë hera e dytë që dy krerët e Kishave të krishtere do të takoheshin. Në takimin e tyre të parë, në Kubë, në vitin 2016-të ishte hera e parë që një papë dhe një lider i Kishës Ortodokse Ruse takoheshin.

Më herët gjatë këtij muaji, Britania e Madhe sanksionoi Kirill mbi “mbështetjen e tij të zëshme ndaj agresionit ushtarak t Rusisë në Ukrainë”. Në anën tjetër Hungaria bllokoi tentativën e BE-së për ta sanksionuar atë./REL

 

Më të lexuarat