BREAKING NEWS

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen" minerale të çmuara dhe plani i madh që po përgatit Meloni për Tiranën

Media e njohur italiane: Ja vendet në Shqipëri ku "fshihen"
x
BREAKING NEWS

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent

Situata brenda PD-së, Gaz Bardhi del me njoftimin urgjent
x
BREAKING NEWS

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është presidenti i ri i Turqisë

Gara e fortë mes Erdogan dhe Kilicdaroglu, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me deklaratën e fundit për Gert Shehun

Sulmi me grusht ndaj Sali Berishës, mjekësia ligjore del me
x
BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Putin merr goditjen e fortë në Kiev, vritet bashkëpunëtori i tij dhe kreu i qendrës së paraburgimit në Kherson

Lufta në Ukrainë/ Putin merr goditjen e fortë në Kiev,

Serhii Moskalenko, kreu i një qendre rajonale paraburgimi në rajonin Kherson, i cili po bashkëpunonte me “autoritetet” e pushtimit rus, u vra, njoftoi Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

“Moskalenko 45 vjeç, ishte banor i Nova Kahovka dhe pronar i një kompanie lokale sigurie. Gjatë okupimit, ai bashkëpunoi me rusët dhe u emërua shef i qendrës së paraburgimit ku u kryen tortura çnjerëzore ndaj të burgosurve ukrainas”, thuhet në një deklaratë të Drejtorisë kryesore të Inteligjencës.

Më herët, media lokale raportoi se makina e Moskalenkos u hodh në erë në fshatin Yuvileynoye në rajonin Kherson më 17 mars. Komiteti Hetues i Rusisë ka nisur një hetim penal.

Sipas Komitetit Hetimor të Rusisë më 17 mars “një person i panjohur” vendosi një pajisje speciale nën parakolpin e majtë të makinës VAZ-2121 të drejtuar nga Moskalenko. Një shpërthim ndodhi më vonë, duke vrarë Moskalenkon në vend dhe duke plagosur gruan dhe vajzën e tij.

Mediat ukrainase raportuan se Moskalenko u largua nga “autoritetet” e pushtimit rus në maj 2022. Më 29 shtator, Prokuroria e Qarkut Kherson e akuzoi atë për bashkëpunim me autoritetet okupuese, veçanërisht për “marrje vullnetare në një pozicion në një agjenci të paligjshme të zbatimit të ligjit të themeluar në territorin e pushtuar përkohësisht’.