BREAKING NEWS

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia
x
BREAKING NEWS

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në Tiranë, i pranishëm edhe kancelari gjerman, ja kush do ta shoqërojë

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë: Kanë devijuar nga objektivi, nuk po merren me zyrtarët e lartë

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së zbardh prapaskenat

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë po ndodh

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

“Rama kërkon të vrasë fjalën e lirë”/ Çfarë po paralajmëron Berisha: Brenda 6 muajve tre media...

“Rama kërkon të vrasë fjalën e lirë”/
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi gruaja shtatzënë? Zbulohet LETRA e Sokol Halilit pak momente pas aktit të tmerrshëm (FOTO)

Çfarë i kërkoi gruaja shtatzënë? Zbulohet LETRA e
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Shahisti më i mirë në histori bën deklaratën e bujshme, kritika për Putin e Perëndimin

Lufta në Ukrainë/ Shahisti më i mirë në histori

Garry Kasparov, shahisti më i mirë në histori, ka komentuar në një emision televiziv spanjoll situatën në Ukrainë. Ai ka kritikuar Vladimir Putinin dhe njëkohësisht Perëndimin për luftën në Ukrainë.

Me banim në Nju Jork, Kasparov tha se Putin mund të bëjë ç’të dojë nëse nuk ndalet.

“Mendoj se jemi një hap larg Luftës së Tretë Botërore. Nuk e them unë këtë, por e thotë Putini. Është e rëndësishme të dëgjojmë se çfarë thotë ai dictator. Diktatorët nuk pyesin “pse?”, por pyesin “pse jo?”. Putin është i aftë të bëjë çdo gjë nëse nuk e ndalim”, tha Kasparov për “El Objetivo de La Sexta”.

Kasparov gjithashtu kujtoi se “në vitin 2007, në një konferencë sigurie të Europës në Mynih, Putin thoshte se duhet të kthehej në rrethet e influencës. Kjo është një gjuhë ushtarake që përdorej mes sovjetikëve dhe tregoi se donte të kthehej në vitin 1997. Putin donte që Rusia të kishte të drejtë për të kontrolluar vendet satelite europiane dhe atëherë askush nuk e mori seriozisht. Një vit më vonë, Putin sulmoi Gjeorgjinë, duke treguar se e kishte shumë seriozisht agjendën e tij gjeopolitike”.