BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x
BREAKING NEWS

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka ndërtuar një firmë ruse, ja dëmi që kanë shkaktuar hakerat në sistem

Gazetarja trondit me deklaratën: Sistemet e Policisë i ka
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas deklaratën e fortë: Ngjarje kriminale të rastësishme i kanë ‘zbardhur fytyrën policisë’

Dëshmia e dy vëllezërve Beqiraj/ Klodiana Lala plas
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Vijojnë shpërthimet në Krime, pasiguri për forcat ruse

Lufta në Ukrainë/ Vijojnë shpërthimet në Krime,

 

Një sërë shpërthimesh dhe një zjarr që ende vazhdon të digjet, e kanë kthyer Gadishullin e Krimesë të aneksuar nga Rusia, nga një bazë e sigurt për forcat ruse, në një zonë të rrezikshme, duke vënë në pah sfidat për Moskën, ndërsa po bëhen gati 6 muaj nga fillimi i luftës kundër Ukrainës.

Sipas shërbimit britanik të zbulimit “komandantët rusë do të jenë gjithnjë e më të shqetësuar për sigurinë në Krime, që shërben si prapavijë e forcave ruse”.

Edhe Rusia e ka pranuar se ishin “akte sabotazhi”, siç i quan Moska, ato që shkaktuan shpërthimet e ditëve të fundit në depot e municionit në Dzhankoi, nga u detyruan të evkuohen rreth 3 mijë banorë.

Shpërthimet në depot e municionit vazhduan edhe sot.

Para një jave, Ukraina tha se 9 avionë rusë u shkatërruan nga shpërthimet në bazën ajrore dhe Moska në atë kohë ia hodhi fajin një zjarri aksidental të filluar nga një bisht cigarreje.

Por justifikime të tilla duket se nuk funksonojnë më, ndërsa Krimea po merr një rëndësi gjithnjë e më të madhe.

Ndërkohë gazeta “Kommersant” shkruante se shpërthime ka patur edhe në Gvardejoskoje, në rajonet qendrore të Krimesë, që së bashku me Dzhankoin, përbëjnë dy bazat ajrore më të rëndësishme për Rusinë në Krime.

Rusia e pushtoi dhe ankesoi Krimenë në vitin 2014 dhe e ka përdorur si bazë për fillimin e sulmit në shkallë të gjerë ndaj Ukrains më 24 shkurt të këtij viti.

Nga zhvillimet e tjera në Ukrainë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres pritet të takohet sot në qytetin e Lvivit, në perëndim të Ukrianës, me Presidentin Volodymyr Zelensky dhe me Presidentin e Turqisë Recep Tayip Erdogan. Ata pritet të diskutojnë rreth transportit të grurit nga Ukraina për vende të tjera./ VOA