BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x
BREAKING NEWS

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me deklaratën 'bombë': Së shpejti do të arrestohet një ish-kryebashkiak

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me
x
BREAKING NEWS

Shkatërohet banda shqiptare në Itali/ Kush është trafikanti i shumëkërkuar që bashkëpunonte me “Ndraghetan” (emri)

Shkatërohet banda shqiptare në Itali/ Kush është trafikanti
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me euron? Pëson rënie dhe merr 'goditjen' më të madhe në historinë e këmbimit valutor

Çfarë po ndodh me euron? Pëson rënie dhe merr
x
BREAKING NEWS

Shpërthen zjarr pranë SPAK, dalin detajet e para

Shpërthen zjarr pranë SPAK, dalin detajet e para
x

Bota

Lufta në Ukrainë/ Von der Leyen ‘shpërthen’ ndaj Rusisë: Do mbajë përgjegjësi për krimet e saj. BE do e çoj çështjen në…

Lufta në Ukrainë/ Von der Leyen ‘shpërthen’ ndaj

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka deklaruar se në Hagë do të ngrihet një qendër ndërkombëtare për ndjekjen e “krimit të agresionit” në Ukrainë, gjatë një vizite në Kiev, ditën e sotme.

“Rusia duhet të mbahet përgjegjëse në gjykatë për krimet e saj. Prokurorët nga Ukraina dhe Bashkimi Evropian tashmë po punojnë së bashku. Ne po mbledhim prova dhe si hap i parë, kam kënaqësinë të njoftoj se një qendër ndërkombëtare për ndjekjen penale të krimit të agresionit në Ukrainë do të ngrihet në Hagë”, tha presidentja e Komisionit të BE-së në Kiev, duke folur së bashku presidentin Volodymyr Zelensky.

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka përkufizuar agresionin si “përdorim të forcës së armatosur nga një shtet kundër sovranitetit, integritetit territorial ose pavarësisë politike të një shteti tjetër, ose në çdo mënyrë tjetër që nuk është në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara”.

“Kjo qendër do të koordinojë mbledhjen e provave, ajo do të përfshihet në ekipin e përbashkët hetimor i cili mbështetet nga Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunim në Drejtësinë Penale. Kështu që ne do të jemi gati të nisim punën shumë shpejt me Eurojust-in, me Ukrainën, me partnerët e ekipit tonë të përbashkët hetimor si dhe me Holandën”, tha von der Leyen.

Ky njoftim vjen pasi Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës, javën e kaluar votoi unanimisht për “kërkimin” e krijimit të një gjykate të posaçme ndërkombëtare për të ndjekur penalisht liderët politikë dhe ushtarakë rusë dhe bjellorusë “për krimin dhe agresionin e ushtruar në Ukrainë”.