BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x
BREAKING NEWS

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë qeverisë: Ulni çmimin e karburanteve, jepini fund rrjepjes

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë
x
BREAKING NEWS

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës së krimit, edhe SHISH ngrihet në këmbë në kërkim të Ervis Martinajt! Kontrollohen bazat në 5 qytete, ja çfarë po tentohet përmes qelizave telefonike

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë në Uashington, ambasada amerikane del me njoftimin urgjent: Ka udhëhequr hetimet dhe ndjekjet penale të nivelit të lartë për korrupsionin publik

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë
x
BREAKING NEWS

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/ “Zbërthehet” Floresha Rasha dhe flet me emra konkret, tregon se si rekrutohen shqiptarët dhe kush është i përfshirë: Na jepnin ...

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/
x

Bota

Lufta në Ukrainë, zbulohet lëvizja e radhës që do bëjë Blinken

Lufta në Ukrainë, zbulohet lëvizja e radhës që do

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të takohet me homologun e tij kinez gjatë takimit të ministrave të jashtëm të G20 në Bali këtë javë, për të diskutuar mbi përgjigjen e Pekinit ndaj luftës në Ukrainë, shkruan CNN.

Prioriteti kryesor për takimin midis Blinken dhe ministrit të jashtëm kinez Wang Yi është angazhimi për diplomacinë intensive dhe mbajtjen e linjave të hapura të komunikimit me Republikën Popullore të Kinës, tha Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet e Azisë Lindore dhe Paqësorit, Dan Kritenbrink.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës as nuk e ka dënuar luftën e Rusisë në Ukrainë dhe as e ka cilësuar atë si një pushtim. Javën e kaluar, Kina u përfshi për herë të parë në “Konceptin Strategjik” të NATO-s, të miratuar në  samitin e bllokut në Madrid.

Dokumenti parashtron sfidat e sigurisë me të cilat përballet aleanca ushtarake e udhëhequr nga SHBA ndërsa përshkruan një kurs veprimi, dhe tani thotë se ambiciet dhe “politikat shtrënguese” të Kinës sfidojnë interesat, sigurinë dhe vlerat e aleatëve.

Lëvizja erdhi pasi ekonomitë e mëdha demokratike të Grupit të Shtatë (G7) përfshiu një gjuhë të ashpër ndaj Kinës në  komunikatën e tyre , të lëshuar disa ditë pas lançimit të një plani investimi në infrastrukturë për t’iu kundërvënë nismës së Kinës “Një brez dhe një rrugë”.

Më të lexuarat