BREAKING NEWS

Një tjetër paralajmërim! Komisioni Evropian thirrje urgjente Shqipërisë: Rrezikoni pezullimin e vizave nëse nuk heqni dorë nga...

Një tjetër paralajmërim! Komisioni Evropian thirrje urgjente
x
BREAKING NEWS

MEPJ nis procedurat për zevëndësimin e Yuri Kim, ambasada amerikane në Tiranë del me mesazh të fortë: Departamenti i Shtetit i SHBA-së...

MEPJ nis procedurat për zevëndësimin e Yuri Kim, ambasada
x
BREAKING NEWS

"Inat personal me Berishën"/ Gert Shehu dëshmi para hetuesve, nuk shfaq asnjë shenjë pendese. Ja çfarë pritet të ndodhë në orën 12:00

"Inat personal me Berishën"/ Gert Shehu dëshmi para
x
BREAKING NEWS

"Njeri i rrallë, kishte gjakderdhje por...”, Floriana Garo rrëfen momentet e goditjes së Sali Berishës: Ishte e pabesueshme

"Njeri i rrallë, kishte gjakderdhje por...”, Floriana Garo
x
BREAKING NEWS

‘Armiqtë e Yuri Kim-it në Shqipëri’/ Gazetari i njohur zbulon emrat dhe prapaskenat, tregon përplasjet e qeverisë me ambasadën amerikane: Kjo është e pazakontë, që nuk kishte ndodhur kurrë më parë

‘Armiqtë e Yuri Kim-it në Shqipëri’/ Gazetari i
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti: Do isha më i fortë se Këlliçi më 14 maj

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti:
x
BREAKING NEWS

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës? Karamuço 'zbërthen' momentin e sulmit nga 31-vjeçari

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës?
x
BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x

Bota

Lufta/ SHBA i jep lajmin e mirë Ukrainës, Pentagoni trondit Rusinë, ja vendimi që ka marrë

Lufta/ SHBA i jep lajmin e mirë Ukrainës, Pentagoni trondit

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes njoftoi një ndihmë shtesë prej 1.1 miliardë dollarësh për sigurinë e Ukrainës. Kjo do të thotë se paratë do të shpenzohen për prodhimin dhe sigurimin e armëve të reja për vendin që ndodhet nën pushtimin e Rusisë.

Këto armë nuk do të vijnë drejtpërdrejt nga rezervat ekzistuese të armëve amerikane. Tetëmbëdhjetë sisteme raketash artilerie me lëvizshmëri të lartë dhe “municione të lidhura”, janë të përfshira në paketë, thuhet në njoftim.

Paketa përfshin gjithashtu 150 automjete të blinduara me rrota me shumë qëllime të lëvizshmërisë së lartë, 40 kamionë dhe 80 rimorkio për “transportimin e pajisjeve të rënda”, radarë shtesë për sistemet ajrore pa pilot, ndër të tjera.

SHBA ka dhënë “më shumë se 16.2 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën”, që nga fillimi i pushtimit në shkurt, sipas njoftimit.