Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lufta teknologjike; Media kineze dënon pretendimet ‘e fabrikuara’ të SHBA

Postuar: 18/05/2019 - 15:39

Gazeta shtetërore e partisë komuniste të Kinës shkruante sot se SHBA ka "fabrikuar" akuzat se Kina detyron kompanitë t’i dorëzojnë asaj teknologjinë e tyre në këmbim të aksesit në tregjet globale, në një tjetër degëzim të luftës tregtare mes dy superfuqive ekonomike.
 
Kina njoftoi kësaj jave se do të hakmerret ndaj lëvizjes së Uashingtonit për rritjen e tarifave tregtare për $200 miliardë mallra kineze mes ankesave se Pekini nuk po kontribuon në zgjidhjen e shqetësimeve për vjedhjen e pronës intelektuale.
 
Në editorial thuhej se Kina nuk kishte detyruar asnjë kompani amerikane të jepte sekretet e teknologjisë së saj dhe se ky ishte një argument i vjetër që po përdorej nga disa njerëz në SHBA për të ndalur zhvillimin e Kinës.
 
"Argumenti i SHBA për transferimin e detyruar të teknologjisë mund të thuhet se është i fabrikuar nga hiçi”, thuhej në artikull, duke shtuar se SHBA nuk ka dhënë prova për ta mëbshtetur.
 
Në të shtohet se SHBA ka përfituar nga bashkëpunimi i vullnetshëm teknologjik dhe ka përfituar $7.96 miliardë nga të drejtat e pronës intelektuale.
 
Agjencia shtetërore kineze Xinhua akuzonte SHBA se kërkon hegjemoni globale deh tha se Uashingtoni do të vuajë shumë më tepër nga lufta tregtare sesa Kina.
 
"Në fakt, krahasuar me Kinën, SHBA është e varur shumë më tepër nga tregjet e jashtme dhe lidhjet ekonomike, prandaj është më e ekspozuar ndaj luhatjeve globale ekonomike. Prandaj nëse ato nxisin konflikte tregtare, do të vuajnë më shumë nga pasojat”, tha Xinhua.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 09/12/2019 - 20:37

Forcat ajrore indiane po planifikojnë zgjerim ambicioz të linjës së tyre të frontit me nga 32 në 42 njësi gjuajtësish deri në vitin 2027, duke investuar në disa modele avionësh elitarë rusë  për të zëvendësuar

Postuar: 09/12/2019 - 19:08

Forcat ushtarake Ruse mëyn në ish kryeqytetin e Shtetit Islamik, Raqqa në very të Sirisë pas të

Postuar: 09/12/2019 - 19:06

Joseph McCann ka përdhunuar mbi 11 gra dhe fëmijë në të gjithë Anglinë.

Postuar: 09/12/2019 - 18:56

Ajo është 34 vjeç, një vit më e vogël se diktatori i Koresë së Veriut.

Postuar: 09/12/2019 - 17:19

Një haker kibernetik nga Essex në Angli, i burgosur vitin që shkoi për fitime miliona paundë me

Postuar: 09/12/2019 - 16:56

Personazhi i momentit për teknologjinë e automjeteve Elon Musk ka përplasur dje prodhimin e tij

Postuar: 09/12/2019 - 16:36

Politikanja finlandeze, Sanna Marin, së shpejti do të jetë kryeministrja më e re në botë.