BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x
BREAKING NEWS

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe rrëfen kërcënimin e Vuçiç

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe
x

Bota

Luftë anije ruse me një total prej 84 raketash kruz caliber në gjendje gatishmërie luftarake në Detin e Zi dhe Detin Mesdhe/ Moska zbardh planin: Zhvillojmë infrastrukturën bërthamore në...

Luftë anije ruse me një total prej 84 raketash kruz caliber në

Rusia do t’i kushtojë vëmendje të veçantë ndërtimit të infrastrukturës për forcat e saj bërthamore në vitin 2023. Këtë e tha ministri i mbrojtjes, Sergei Shoigu, ditën e mërkurë. Rusia ka rezervat më të mëdha të armëve bërthamore në botë, me gati 6 mijë teste nukleare.

“Kur të përgatisim listën e objekteve kryesore të ndërtimit për vitin 2023, vëmendje e veçantë do t’i kushtohet ndërtimit në interes të forcave strategjike bërthamore”, u shpreh Sergei Shoigu, ministër i Mbrojtjes, rus.

Në një fjalim televiziv, krahu i djathtë i Putinit tha se Moska do të punojë gjithashtu për të përmirësuar aftësitë luftarake të forcave raketore dhe se infrastrukturë po ndërtohej për të pozicionuar sistemet e reja.

“Gjatë operacionit special në Ukrainë, protestohen metoda të reja luftarake, të përdorimit të trupave dhe artilerisë. Ato përfshijnë përdorimin e sistemeve të zbulimit dhe sulmit, përfshirë dronë dhe artileri moderne të avancuara. Janë marrë masa për ndërtimin e infrastrukturës për pozicionimin e sistemeve të reja raketore”, tha Sergei Shoigu.

Kievi sakaq ngre alarmin se luftë anije ruse me një total prej 84 raketash kruz caliber, janë në gjendje gatishmërie luftarake në Detin e Zi dhe Detin Mesdhe. Sipas forcave të marinës dhe ato të armatosura në Kiev, në detin Mesdhe, ka 9 luftanije të Moskës, me një total prej 74 raketash. Forcat ajrore ruse dhe kineze zhvilluan një stërvitje të përbashkët ushtarake në rajonin e azi-paqësorit, me rakethedhësit rusë TU-95 dhe ato kinezë Xian H-6, që fluturuan mbi detin e Japonisë dhe atë të Kinës Lindore për 8 orë.