BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

“Luftë e hapur” kundër “TikTok”/ BBC u ndalon punonjësve përdorimin e aplikacionit: Fshijeni menjëherë nga telefoni

“Luftë e hapur” kundër “TikTok”/ BBC u ndalon

BBC i ka kërkuar stafit të fshijë aplikacionin 'TikTok' nga pajisjet e punës, përveç rasteve kur u nevojitet për arsye biznesi, mes frikës për marrëdhëniet e firmës së mediave sociale me qeverinë kineze,

'DailyMail' raporton se shefat e korporatave po mendojnë të shkojnë më tej dhe të ndalojnë plotësisht aplikacionin në telefonat inteligjentë të punës. Javën e kaluar TikTok u ndalua nga të gjithë telefonat e qeverisë për shkak të frikës se të dhënat e ndjeshme mund të aksesoheshin nga qeveria e Kinës.

BBC ka nxjerrë udhëzimet e veta për stafin, pavarësisht faktit se transmetuesi ka synuar TikTok si një mënyrë kyçe për të arritur audiencën më të re. Stafit i është thënë se përdorimi i TikTok në pajisjet e korporatave lejohet ende për 'qëllime editoriale dhe marketingu'. 

Por udhëzimi thotë: 'Ne nuk rekomandojmë instalimin e TikTok në një pajisje të korporatës BBC, përveç nëse ka një arsye të justifikuar biznesi. Ne do të vazhdojmë të monitorojmë dhe vlerësojmë situatën.'

TikTok tha mbrëmë se ishte i zhgënjyer nga lëvizja, për të cilën tha se ishte 'bazuar në keqkuptime themelore'.

Në udhëzime të mëtejshme, stafit iu tha gjithashtu: 'Nëse pajisja është një pajisje e korporatës dhe nuk ju nevojitet TikTok për arsye biznesi, TikTok duhet të fshihet nga pajisja celulare e korporatës BBC.' BBC ishte e prirur të bënte të qartë se sa seriozisht e merr çdo kërcënim potencial për sigurinë kibernetike.

Pavarësisht udhëzimeve të reja, kuptohet se do të vazhdojë t'u shërbejë audiencës me përmbajtje lajmesh në TikTok. Një pyetje dhe përgjigje në udhëzimin për stafin tha se vendimi pasqyronte 'shqetësimet' e ngritura nga qeveritë në mbarë botën në lidhje me sigurinë dhe privatësinë e të dhënave.

Gazetarët me përvojë të BBC-së kanë ngritur frikën për entuziazmin e Korporatës për platformën kineze të mediave sociale.

Korporata tha: 'BBC e merr jashtëzakonisht seriozisht sigurinë dhe sigurinë e sistemeve, të dhënave dhe njerëzve tanë. Ne shqyrtojmë vazhdimisht aktivitetin në platformat e palëve të treta – duke përfshirë TikTok – dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë.