BREAKING NEWS

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit dhe kërcënon kandidatët demokratë që garojnë në zgjedhjet e 14 majit, ja si po i mban peng dhe shantazhon

Berisha vë në lëvizje njerëzit e botës së krimit
x
BREAKING NEWS

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën, zbulon arsyen pse nuk iu bashkua koalicionit “Bashkë Fitojmë”

Nuk përmbahet Dash Shehi, sulmon ashpër Metën dhe Berishën,
x
BREAKING NEWS

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep dorëheqjen pas përfshirjes së njerëzve me precedentë penalë

Kriminelët në fushatën e 14 majit, kryetari i PS Mirditë jep
x
BREAKING NEWS

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane jehonë SKANDALIT ‘McGonigal’: Kina ndikoi në mënyrë korruptive te Rama

“Korrupsioni në FBI dhe Ukrainë”/ Media amerikane
x
BREAKING NEWS

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe tregon si po shkon drejt burgut ish-kryeministri, zbardh planin e tij për të shkaktuar sërish vrasje politike

Ja sëmundja nga e cila vuan Sali Berisha, Spartak Braho zbulon misterin dhe
x
BREAKING NEWS

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë të lartë, të rejat e fundit nga hetimet për sulmin ndaj Top Channel. Hetuesit kanë tre profile të sakta ADN-je

Drejt zbardhjes së plotë! Person me rrezikshmëri shumë
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka pasur marrëveshje të heshtura, ja ujditë që janë bërë në disa bashki në veri të vendit

Gazetari zbardh prapaskenat mes PD dhe kandidatëve të primareve: Ka
x
BREAKING NEWS

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek “Ligjet”, opozita prezanton projektligjin për kompanitë “offshore” dhe kërkon të ndalohen pasi mbi 1 miliardë euro shkojnë te qeveria

Koncesionet dhe investitorët strategjikë shkaktojnë debate tek
x

Bota

Luftë moderne me teknologji “primitive”? Analiza: Pse SHBA dhe Kina po përdorin ende balona spiunazhi?

Luftë moderne me teknologji “primitive”? Analiza: Pse SHBA dhe

Lajmi që tronditi sot SHBA dhe jo vetëm ishte zbulimi i një balone kineze në territorin amerikan, çka bëri q në dyshimet për spiunazh të anulohej edhe vizita e Sekretarit merikan të Shtetit Anthony Blinken në Kinë.

Duket pak e çuditshme që “lufta” me spiunazhin mes dy superfuqive botërore po zhvillohet në këto nivele, duke pasur parasysh që shtetet e mëdha konkurrojnë me njëri-tjetrin gjithë kohës për armatimet më të fundit dhe përfshirjen e inteligjencës artificiale në këtë fushë.

Përdorimi i parë i një balone të ngjashme në fushëbetejë, ka qenë në shekullin e 18-të nga Napoleoni. Ato u përdorën për të pikasur gjithashtu artileritë në Luftën Civile Amerikane dhe u shfaqën dukshëm në Luftën e Parë Botërore, por në fund u zëvendësuan nga aeroplanë dhe zepelinë.

Tani superfuqitë e botës po kthehen përsëri tek balonat për të mbledhur të dhëna për shërbimet e inteligjencës dhe për të vëzhguar objektivat e armikut. Kjo është pikërisht ajo që Uashingtoni ka akuzuar sot Pekinin se ka bërë me balonën e gjetur së fundmi.

The Times raporton se balonat moderne operojnë në një lartësi prej më shumë se 24 kilometrash, lartësi kjo shpesh më e madhe se ajo u fluturojnë avionët komercialë.

Ndryshe nga satelitët me orbitë të ulët, të cilët kapin pamjet e instalimeve ushtarake ndërsa rrotullohen rreth planetit, balonat lejojnë grumbullimin e më shumë të dhënave ndërsa rrinë më shumë të stopuar në një vend, shtuar këtu edhe faktin që shpesh janë të pa kapshme nga radarët dhe thuajse të pamundura për tu vënë re me sy të lirë nga civilët në tokë.

The Times thekson se përdorimi kësaj radhe i balonës nga ana e Kinës mund të shërbejë si një kujtesë e epërsisë së Kinës në një teknologji tjetër: raketat hipersonike.

Kjo pasi Montana, zona ku ajo u pikas, është “shtëpia” e kapanoneve të raketave bërthamore amerikane në bazën ajrore Malmstrom. Dyshimet janë se ky ka qenë pikërisht edhe objektivi i vëzhgimit.

Më të lexuarat