BREAKING NEWS

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA, çfarë u diskutua

Kreu i Shtetit, Bajram Begaj takim ‘kokë më kokë’ me
x
BREAKING NEWS

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika, Lindita Nikolla e fut Sali Berishën nga dritarja nëpërmjet karremit Bardhi, kryetarja e Kuvendit “kamikaze” anti-SHBA e “Trekëndëshit të Bermudës” dhe ortakërisë së Zenit

Amerikanët e përzunë me “shkelma” nga politika,
x
BREAKING NEWS

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes “Berisha”, në skaner pasuritë e fëmijëve, dhëndri,  aferat “Partizani”, “CEZ-DIA” dhe “Gërdeci”, zbardhen kabllogramet amerikane

SPAK në oborrin e “non gratës”, ja si SHBA i ka qepur
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali Berisha po sulmon prokuroren ‘e hekurt’ Enkeleda Millonai që po i heton dhëndrin për pastrim parash dhe skema që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Spartak Ngjela paralajmëron lajme “bombastike”: Ja pse Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga falja e tokave private dhe shtetërore, tenderët,  te pista e helikopterit dhe hangar për avion privat

Ja të gjitha dhuratat e kryeministrit Rama për oligarkun Samir Manen,
x
BREAKING NEWS

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën “Rama-McGonigal”, ja si skandali mund të shkaktojë tërmet në Tiranë dhe Uashington, Robert Papa zbardh të rejat e fundit

Kongresi amerikan thellon hetimet për aferën
x
BREAKING NEWS

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën të qartë Berishës: Nuk ndryshojmë qëndrim për “non-gratat”, nxisim aktorët të shqyrtojnë me kujdes angazhimet në parti

Përplasjet për kreun e grupit PD, Ambasada Amerikane ia bën
x
BREAKING NEWS

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë indeksim me 8.6 për qind nga 1 tetori, Ministria e Financave dhe Instituti i Sigurimeve Shoqërore zbardhin detajet

Miratohet rritja e pensioneve, 767 mijë persona përfitojnë
x

Bota

Luftë në fund të detit mes SHBA dhe Kinës, ja çfarë po ndodh në prapaskenë

Luftë në fund të detit mes SHBA dhe Kinës, ja

Thellë-thellë, në fakt i zhytur në ujë, një tjetër luftë po fillon midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. Një konflikt i thellë, në kuptimin që ka të bëjë me kabllot e nëndetëseve që lejojnë internetin të funksionojë në të gjithë planetin dhe frika se nëse Kina fillon të ndërhyjë mbi të, mund të fillojë të spiunojë edhe atje, siç akuzohet se bën me TikTok. Beteja e fundit përfundoi në shkurt, kur kompania amerikane e kabllove nëndetëse me bazë në Nju Xhersi, SubCom LLC, filloi të vendoste një kabllo fibër prej 600 milionë dollarësh, më shumë se 12,000 milje për të transportuar të dhëna nga Azia në Evropë përgjatë shtratit të detit përmes Afrikës dhe Lindjes së Mesme, në shpejtësitë super të shpejta, të quajtura Azia Juglindore-Lindje e Mesme-Evropa Perëndimore 6, ose SeaMeWe-6 shkurtimisht, do të lidhin një duzinë vendesh ndërsa ecën nga Singapori në Francë, duke kaluar tre dete dhe Oqeanin Indian. Projekti duhet të përfundojë në vitin 2025. Klienti është një konsorcium prej një duzinë kompanish duke përfshirë Microsoft Corp me bazë në SHBA, kompaninë franceze të telekomunikacionit Orange SA dhe tre kompanitë shtetërore kineze China Telecommunications Corporation (China Telecom). Por tre vjet më parë kontrata ishte gati t'i jepej kompanisë kineze HMN Technologies Co Ltd, në pronësi të shumicës nga gjiganti kinez i telekomunikacionit Huawei Technologies Co Ltd, dhe falë subvencioneve të konsiderueshme me të cilat Pekini kishte ulur kostot e tij. Por qeveria amerikane, e shqetësuar për spiunazhin e mundshëm nga Kina në këto kabllo komunikimi të ndjeshme, manovroi me vendosmëri për t'ia kaluar kontratën SubCom përmes stimujve dhe presionit ndaj anëtarëve të konsorciumit.