BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Luftë nga të gjitha frontet, dy njerëzit më të fuqishëm në Kremlin zbulojnë skenarët apokaliptikë, nga pushtimi i Evropës, tek lëshimi i bombës bërthamore në territorin rus, ja çfarë pritet të ndodhë

Luftë nga të gjitha frontet, dy njerëzit më të

Në gjithë luftën e Rusisë në Ukrainë, janë dy emra që janë bërë figura kyçe. I pari është Yegney Prigozhin, i dalluar për marrjen e kontrollit të qytetit lindor të Bakhmutit, me ndihmën e ushtrisë private që ai kontrollon dhe udhëheq, Wagner. I dyti është Ramzan Kadyrov, luftëtarët e të cilit gjithashtu kanë luajtur një rol të rëndësishëm në konflikt. Megjithatë, mes tyre duket se ka një rivalitet, sidomos pas thashethemeve se lideri çeçen do të jetë “zëvendësues” i Prigozhin. Të enjten, Instituti për Studimin e Luftës (ISW) tha se kritikat e shpeshta ndaj Prigozhin nga zyrtarët çeçenë mund të jenë pjesë e një komploti të Kremlinit për të “goditur” shefin mercenar ndërsa trupat e tij tërhiqen nga vijat e frontit. Megjithatë, ka diçka që i bashkon të dy, paralajmërimet e frikshme për “armikun”, që nuk i kanë kursyer asnjëri. Prigozhin ka paralajmëruar se Rusia do të sulmojë me armë bërthamore territorin e vet, ndërsa Kadyrov se ushtria e tij është aq e fuqishme sa mund të pushtojë edhe vende europiane.

Alarmi i Prigozhin

Shefi i grupit mercenar Wagner ka pretenduar se Rusia mund të godasë me armë bërthamore territorin e saj në rajonin e Belgorodit, ku kryengritësit anti-Putin po “bëjnë kërdi”. Prigozhin, i cili ka qenë shumë kritik ndaj ushtrisë ruse, tha se forcat e Putinit mund të tërhiqen nga rajoni, pikërisht prej këtyre planeve mizore. “A është kjo arsyeja pse Rusia po tërhiqet në rajonin e Belgorodit, duke i lejuar ukrainasit të përparojnë, sepse është e frikshme të hedhësh një bombë në territorin e dikujt tjetër, por ne do ta hedhim në token tonë?”, pyeti Prigozhin me ironi, në një video. "Nuk dihet nëse bomba bërthamore do të funksiononte siç duhet," shtoi ai, duke vënë sërish në dyshim aftësitë ushtarake të Rusisë.

Sulm ndaj Moskës

Gjatë intervistës, Prigozhin, i cili për një kohë të gjatë ka sulmuar autoritetet ruse, sepse ato nuk kanë siguruar municion të mjaftueshëm për trupat e tij, i ka dërguar një ultimatum të qartë Ministrisë së Mbrojtjes, duke lënë të kuptohet se ai mund të sulmojë Moskën nëse dërgesat nuk mbërrijnë."Ne i japim ministrisë dy javë kohë për të çliruar territoret tona në rajonin e Belgorodit. Por nëse ata dështojnë, do të shkojmë atje”, tha kreu i Grupit Wagner. "Nëse kjo nuk ndodh dhe nëse situata vazhdon të përkeqësohet, atëherë ne do të shkojmë në Belgorod. Po sikur të shkojmë në selinë e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, për të kërkuar më shumë municion?", paralajmëroi Prigozhin.Përçarja midis mercenarëve të Wagner-it dhe ministrisë ruse të mbrojtjes është thelluar edhe më tej në javët e fundit, sidomos pasi Prigozhin tha se kishte kapur rob një nënkolonel të ushtrisë ruse, i cili urdhëroi një sulm ndaj forcave mercenare ndërsa ishte "i dehur".Javën e kaluar, Prigozhin tërhoqi njësinë e tij paraushtarake nga qyteti Bakhmut në Ukrainën lindore.  Të hënën, formacioni i armatosur rus anti-Putin, Legjioni i Lirisë për Rusinë, i propozoi Prigozhin, shkëmbimin e ushtarëve rusë që kapën në Belgorod me nënkolonelin e kapur nga Wagner.Prigozhin refuzoi duke deklaruar se nuk ishte "një rob lufte” dhe duke shtuar se ushtria e tij Wagner "nuk i shkëmben rusët me rusët".

Pushtimi i Evropës

Nga ana tjetër, Anton Gerashchenko, një këshilltar në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Ukrainës, publikoi në Twitter një videonga gazeta çeçene Grozny Inform, në të cilën udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov thotë se një ushtri e madhe është gati që mund të pushtojë Poloninë, Francën dhe të arrijë Gjermaninë. “Forcat speciale të Akhmat, të përbëra nga tre divizione, janë një forcë e madhe e aftë për të pushtuar Poloninë, Francën dhe për të arritur në Gjermani. Dhe kjo do të ndodhë në të ardhmen e afërt nëse kundërshtarët nuk ndryshojnë taktikën e tyre”, tha kreu i Republikës Çeçene, Ramzan Kadyrov. Deklaratat, duket se ishin përgjigje për “talljet” e Prigozhin, se batalioni çeçen Akhmat nuk ishte në gjendje të pushtonte as Republikën e vetëshpallur të Ukrainës Donetsk.Prigozhin kishte thënë se njësitë çeçene, besnike të Vladimir Putin, mund të mbanin vetëm disa, por jo të gjitha zonat e rajonit.