Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Macron: Dështimi në ndihmën ndaj të varfërve po nxit ekstremizmin

Macron: Dështimi në ndihmën ndaj të varfërve po nxit ekstremizmin

Postuar: 14/11/2017 - 15:49

Presidenti francez Emmanuel Macron ta sot se shteti ka nxitur ekstremizmin e brendshëm me anë të dështimit në zhvillimin e zonave të varfra, dhe premtoi masa të reja e të ashpra për të luftuar problemin.
 
Zotimi i tij është pjesë e një plani prej miliona euro për projekte strehimi në zonat urbane që vuajnë nga krimi dhe papunësia.
 
Macron u tregua më i ashpër se zakonisht në kritikat ndaj qeverive pararendëse, duke thënë se radikalizmi ka zënë rrënjë për arsye të refuzimit të përgjegjësisë së shtetit në zonat e varfra, çka është zëvendësuar nga predikuesit ekstremistë.
 
Ai tha se qeveria do të prezantojë 15 masa të reja për luftën ndaj ekstremizmit dhe do të mbyllë strukturat e papranueshme që promovojnë radikalizmin dhe  fraksionizmin e shoqërisë.
Vitet e fundit Franca është goditur nga një seri sulmesh ekstremiste nga individë të rritur në zonat e radikalizuara të strehimit social.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Polonia dënon akuzat e kreut të KE, Donald Tusk

Postuar: 20/11/2017 - 16:50

Qeveria e Polonisë akuzoi sot kreun e Këshillit të Evropës, polakun Donald Tusk për sulme politike ndaj vendit. "Sot Tusk po përdorur postin e tij për të sulmuar Poloninë," tha kryeministrja Beata Szydlo teksa partia e saj nacionaliste është në pushtet prej dy vjetësh.
 
Merkel rrezikon të humbasë mandatin pas dështimit të bisedimeve

Postuar: 20/11/2017 - 16:48

Ka dështuar dje arritja e marrëveshjes për koalicionin qeveritar në Gjermani ndërsa kancelaria Merkel mund të humbasë mandatin e katërtët në krye të vendit.
Soros: Qeveria hungareze gënjen në sulmet ndaj meje

Postuar: 20/11/2017 - 16:46

Financieri hungarezo-amerikan George Soros denoncoi sot fushatën e qeverisë hungareze ndaj tij duke e quajtur "shtrembërime e gënjeshtra" me qëllim krijimin e një ar
Zbritja e amerikanëve në Hënë ishte mashtrim, provat

Postuar: 20/11/2017 - 16:45

Nga momenti që njeriu i parë ka ecur mbi Hënë, në 1969-ën, teori të shumta konspirative kanë dalë për ta cilësuar arritjen e madhe si një mashtrim, të nxitur nga Lufta e Ftoht
Madrid, policia spanjolle proteston për rroga më të mira

Postuar: 18/11/2017 - 16:36

Mijëra oficerë të policisë spanjolle mbushën sot një shesh qendror të Madridit për të kërkuar rroga më të larta dhe kushte më të mira pune.
 
Manovrat, Erdogan refuzon ndjesën e NATOs për posterin e “armikut”

Postuar: 18/11/2017 - 16:34

Presidenti turk Tajip Erdogan refuzoi sot kërkesën e ndjesës nga aleanca e NATOs pasi emri i tij u shfaq në një nga "tabelat armike" gjatë stërvitjeve ushtarake, duk
Arabia Saudite tërheq ambasadorin nga Gjermania pas komenteve të Gabriel

Postuar: 18/11/2017 - 16:30

Arabia Saudite ka tërhequr sot ambasadorin e saj në Gjermani, pas komenteve të ministrit të jashtëm Sigmar Gabriel mbi krizën politike në Liban.