BREAKING NEWS

Cila PD regjistrohet në zgjedhjet vendore? Kreu i KQZ habit me përgjigjen

Cila PD regjistrohet në zgjedhjet vendore? Kreu i KQZ habit me
x
BREAKING NEWS

Skandali McGonigal, thirrja e fortë e Rudina Hajdarit: Rama do të hetohet nga FBI, SPAK të bashkëpunojë me amerikanët

Skandali McGonigal, thirrja e fortë e Rudina Hajdarit: Rama do të
x
BREAKING NEWS

Ndihmës Sekretarja amerikane e shtetit vizitë në Tiranë, ja çfarë pritet të diskutohet

Ndihmës Sekretarja amerikane e shtetit vizitë në Tiranë, ja
x
BREAKING NEWS

Regjistrimi në KQZ/ Celibashi zbulon çfarë pritet të ndodhë me PD-në

Regjistrimi në KQZ/ Celibashi zbulon çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

"Berisha sheh ëndrra me sy hapur", Bejko ironizon hapur ish kryeministrin: Me miellin e amerikanëve s'bëhet shaka

"Berisha sheh ëndrra me sy hapur", Bejko ironizon hapur ish
x
BREAKING NEWS

"Rama takon anëtarët e FBI-së se jemi partnerët strategjikë", deputeti socialist për çështjen "McGonigla": Dezinformim, s'ka hetim për kryeministrin

"Rama takon anëtarët e FBI-së se jemi partnerët
x
BREAKING NEWS

Revoltohet Ylli Manjani, shpërthen keq në emision, grushton tavolinën: Nuk paska shteti para për pajisjet e zgjedhjeve?!

Revoltohet Ylli Manjani, shpërthen keq në emision, grushton
x
BREAKING NEWS

Çështja e McGonigal, Blushi del me reagimin: Rama korruptoi zyrtarin e FBI-së

Çështja e McGonigal, Blushi del me reagimin: Rama korruptoi zyrtarin
x

Bota

Macron i jep ‘asin në dorë’ Putinit, çfarë e bëri gjithë Europën t’i vihej kundër?

Macron i jep ‘asin në dorë’ Putinit, çfarë e

Emmanuel Macron ka bërë disa deklarata gjatë fundjavës të cilat kanë trazuar ujërat në Europë por edhe janë cilësuar nga shumë si një gjest tejet i rrezikshëm për kontinentin dhe më gjerë.   Presidenti francez deklaroi se Perëndimi duhet të fillojë të mendojë për “garancitë” që duhet t’i japë Rusisë, kur lufta në Ukrainë të përfundojë.

Sugjerimi i presidentit francez që Perëndimi duhet të mendojë për “garancitë” që duhet t’i japë Vladimir Putinit pasi lufta të përfundojë, ka shkaktuar një zemëratë të jashtëzakonshme në Ukrainë por jo vetëm. Macron i cili u cilësua si “i pamatur” vazhdoi duke thënë se: “Një nga pikat thelbësore që duhet të trajtojmë – siç ka thënë gjithmonë presidenti Putin – është frika se NATO-ja mund të vijë deri në dyert e saj duke rezultuar kështu edhe në vendosjen e armëve që mund të kërcënojnë drejtpërdrejtë Rusinë. Kjo temë do të jetë pjesë e temave për paqen, kështu që ne duhet të përgatisim atë që jemi gati të bëjmë, si t’i mbrojmë aleatët tanë dhe vendet anëtare dhe si t’i japim garanci Rusisë ditën që ajo të kthehet në tryezën e bisedimeve,” shtoi ai.

Reagime të ashpra 
Sipas analistes, Dr Helena Ivanov, komentet e liderit francez mund të rrezikojnë sigurinë e aleatëve perëndimorë pasi ajo paralajmëroi se Vladimir Putin mund t’i përdorë ato si një mënyrë për të përçarë edhe më tej Perëndimin.

Ajo deklaroi se: “Komentet e Macron padyshim kanë një rëndësi të madhe duke pasur parasysh rolin e Francës në BE dhe çfarë kjo do të thotë për qasjen e përgjithshme të BE-së ndaj pushtimit të Rusisë në Ukrainë. Ndërsa ne mund të supozojmë se komentet e fundit të Macron ndoshta janë shkaktuar nga frika e tij se mosdhënia e ndonjë garancie sigurie për Rusinë mund të çojë në përshkallëzime të mëtejshme në të ardhmen, bërja e komenteve të tilla nuk është aspak e kujdesshme. Për shembull, komente të tilla ka të ngjarë t’i japin Putinit dhe mbështetësve të tij më shumë përparësi si dhe të kthehet në një ‘as nën mëngë’ që e lejon atë të bëjë kërkesa të mëtejshme në të ardhmen pasi vë në pah një dobësi të nënkuptuar të Perëndimit ndaj Rusisë. Përveç kësaj, komente të tilla ka të ngjarë të rrezikojnë unitetin midis aleatëve perëndimorë kundër Rusisë, pasi shumë vende perëndimore nuk duan të japin asnjë lëshim e jo më garanci sigurie për regjimin rus”.

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov, u zemërua gjithashtu për deklaratat e Macron. Ai tha: “Pra, në vend të Nurembergut – doni të nënshkruani një marrëveshje me [Rusinë] dhe të shtrëngoni duart? “Gjaku ukrainas në duart e Putinit nuk do të shqetësojë biznesin si zakonisht?” Ai shtoi se një Rusi “e denuklearizuar dhe e çmilitarizuar” do të ishte “garancia më e mirë e paqes për Evropën dhe botën”. Komentet e Macron shkaktuan gjithashtu një përgjigje në Suedi dhe Finlandë. Ministri i Jashtëm i Suedisë, Tobias Billström tha se ai nuk bie dakord me Macron dhe se fokusi duhet të vihet mbi ” nevojën për të mposhtur Rusinë në fushën e betejës dhe për të ndihmuar Ukrainën të arrijë fitoren”.

 Ndërkohë, ish-kryeministri finlandez Alexander Stubb tha se nuk pajtohej aspak me Macron. “Të vetmet garanci të sigurisë në të cilat duhet të përqendrohemi janë në thelb jo-ruse”, shkroi ai në Twitter, duke shtuar se “Rusia duhet së pari të garantojë se nuk sulmon të tjerët. Vetëm atëherë mund të fillojmë diskutimet për sigurinë evropiane.”

Kjo nuk është hera e parë që Macron zemëron Kievin për komentet për Vladimir Putin.Në qershor, udhëheqësi francez i bëri thirrje Perëndimit që të mos “poshtërojë” Presidentin rus. Ai tha se: “Ne nuk duhet të poshtërojmë Rusinë, në mënyrë që ditën kur luftimet të ndalojnë, ne mund të ndërtojmë një platformë daljeje nga kjo situatë me anë të mjeteve diplomatike,” duke nënvizuar bindjen se Franca mund të ishte një fuqi e jashtëzakonshme ndërmjetëse për t’i dhënë fund luftës.

Komentet e Macron, të bëra në një intervistë gjatë fundjavës, erdhën pasi presidenti francez zhvilloi bisedime me presidentin amerikan Joe Biden në Uashington, në të cilat të dy udhëheqësit diskutuan agresionin e Rusisë në Ukrainë dhe se si ata mund të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën. Nga ana tjetër, kancelari gjerman Olaf Scholz sugjeroi ditën e enjte se Evropa duhet t’i kthehet “rendit të paqes” të paraluftës me Rusinë dhe të zgjidhë “të gjitha çështjet e përbashkëta të sigurisë” nëse Putini do të ishte i gatshëm të hiqte dorë nga agresioni kundër fqinjëve të tij.