BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Bota

Macron: Mobilizimi i pjesshëm i Rusisë është një gabim i Putinit

Macron: Mobilizimi i pjesshëm i Rusisë është një gabim

Presidenti francez Emmanuel Macron e ka cilësuar thirrjen e presidentit rus Vladimir Putin për “mobilizim të pjesshëm” të qytetarëve rusë një gabim. Po ashtu, Macron u shpreh se ky është një rast i humbur për të shkuar drejt paqes.“Disa muaj më parë Vladimir Putin përcolli një mesazh: Më agresoi NATO. Ata e nisën situatën dhe unë thjesht reagova. ‘Tani është e qartë për të gjithë se kush është lideri që vendosi të shkojë në luftë dhe lideri që vendosi ta përshkallëzojë situatën është Presidenti Vladimir Putin,” tha Macron në një intervistë për CNN.“Dhe nuk kam një shpjegim logjik,” shtoi ai , që ta quaj pushtimin strategji për ndërhyrjen e gjermani pasi një pasojë post-Covid pasi Putini u izolua gjatë pandemisë.

Çfarë nënkupton plani i Putinit për mobilizimin e rusëve

Njoftimi i presidentit rus Vladimir Putin për një mobilizim të pjesshëm të qytetarëve vjen pas lëvizjeve të martën nga dhoma e ulët e parlamentit të Moskës, Duma e Shtetit, për të ndryshuar ligjin për shërbimin ushtarak. Kështu ashpërsohet dënimi për shkeljen e detyrave të shërbimit ushtarak, si dezertimi dhe evazioni nga shërbimi, sipas për agjencinë shtetërore të lajmeve TASS. Projektligji parashikon një dënim deri në 15 vjet burg për rezistencën në lidhje me shërbimin ushtarak ose detyrimin për të shkelur një urdhër zyrtar ushtarak, që përfshin dhunën ose kërcënimin e tij, gjatë periudhës së mobilizimit ose gjendjes ushtarake, raporton CNN. Deputetët dhe senatorët e Dumës së Shtetit kanë përgatitur gjithashtu ndryshime në Kodin Penal të Federatës Ruse, duke propozuar vendosjen e përgjegjësisë deri në pesë vjet burg për shkatërrimin ose dëmtimin nga pakujdesia gjatë përdorimit të armëve dhe pajisjeve ushtarake gjatë kohës së luftës, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti, transmeton CNN. Deputetët në Dumën e Shtetit kanë futur konceptet e “mobilizimit”, “ligjit ushtarak”, “kohës së luftës” dhe “konfliktit të armatosur” në Kodin Penal të Rusisë, të cilat tani do të konsiderohen si faktorë rëndues në dënimin penal. Megjithëse njoftimi i Putinit të mërkurën nuk ka arritur të ketë një draft të plotë në shkallë të gjerë, siç kishin parashikuar disa, ai shënon një lëvizje të rëndësishme në luftën e nisur në shkurt dhe i ofron Rusisë kompetenca të gjera për të rekrutuar qytetarët e saj me përvojë të mëparshme ushtarake.