Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Marina ruse shoqëron nga afër luftanijen amerikane në Detin e Zi

Postuar: 18/09/2019 - 16:55

Një ditë më parë flota ruse e detit të Zi iu afrua duke shoqëruar nga afër anijen ushtarake amerikane të transportit USNS Yuma, e cila hyri në detin e Zi reth orës 17:30, njoftonin autoritetet ruse të mbrojtjes.
 
“Forcat tona në Detin e Zi po ndjekin vazhdimisht anijen amerikane”, thuhej në një deklaratë. 
 
Në verë Yuma ka sjellë një batalion marinsash amerikanë në Odessa të Ukrainës, për manovrat Sea Breeze 2019, të cilat raportohet se janë zhvendosur drejt Gjeorgjisë.
 
USNS Yuma ështrë e gjatë 103 dhe e gjerë 28.5 m, mund të zhvendosë 2,400 tons, përfshi edhe tanke.
 
Masa e zhytjes së trupit të saj është 4 metra, çka e ben të aftë të operojë në ujëra të cekëta. Anija ka një pamje të veçantë, është ndërtuar me aliazh alumini dhe nuk është e lyer.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/10/2019 - 18:39

Pak pasi u dhanë vendimet e burgimeve të gjata për udhëheqësit e lëvizjes separatiste katalanase nga gjykata e lartë e Madridit, rrugët e Barcelonës nisën të mbusheshin me protestues  kryesisht në sheshin Plaza

Postuar: 14/10/2019 - 18:39

Pas shumë përplasjeve i është dhënë lamtumira e fundit 35-vjeçares, e cila ndërroi jetë në mes të

Postuar: 14/10/2019 - 17:03

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se nuk mund të luftojë kundër aleatëve të NATOs, Turqi

Postuar: 14/10/2019 - 15:45

Presidenti i Kinës ka lëshuar një paralajmërim duke thënë se çdo përpjekje për ndarjen e Kinës

Postuar: 14/10/2019 - 15:44

Partia konservatore në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, është fituese e shumicës në zgjedhjet parl

Postuar: 14/10/2019 - 15:38

Në procesin historik gjyqësor kundër liderëve separatistë katalanas, Gjykata e Lartë e Madridit

Postuar: 14/10/2019 - 15:37

Në zgjedhjet komunale në Hungari ka humbur dukshëm partia Fidesz e kryeministrit Viktor Orban.