Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Ulet numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri , ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Ulet numri i të infektuarve me Covid-19 në Shqipëri , ja
x

Bota

Marrëdhëniet Britani-BE/ Çfarë ndodhi dhe çfarë do ndodhë më pas? Ja planet që priten

Marrëdhëniet Britani-BE/ Çfarë ndodhi dhe

Brexit, Si është situata në parlamentin britanik?

Është e drejtë të thuash se pandemia e koronavirusit ka mbizotëruar kronikat e lajmeve këtë vit, kështu që mund të falesh nëse nuk mendon se çfarë po ndodh me Brexit.
Tani, largimi i Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian tani është kthyer plotësisht në rendin e ditës pas një dite të ngarkuar zhvillimesh në Londër.

Çfarë ndodhi në parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar?

Të hënën, parlamenti britanik votoi mbi një projektligj të ri të diskutueshëm të botuar nga qeveria. Vlen të përmendet se Mbretëria e Bashkuar është aktualisht në një periudhë të njohur si tranzicion, që e mban atë të lidhur me rregullat e BE deri në 31 Dhjetor.  Të dy palët po përpiqen të negociojnë një marrëveshje të re tregtare që do të hyjë në fuqi pasi të përfundojë kjo periudhë, por bisedimet kanë ngecur. Pra, në një nivel bazë, ligji i ri i qeverisë për tregun e brendshëm kërkon të parandalojë ndërprerjen e tregtisë midis katër kombeve të Mbretërisë së Bashkuar nëse nuk arrihet asnjë marrëveshje me BE. Qeveria e ka përshkruar atë si një “rrjet sigurie juridik jetik”. Projekt-ligji synon të sigurojë që rregullat midis Anglisë, Skocisë, Uellsit dhe Irlandës së Veriut të bashkohen sepse, sapo MB të largohet nga BE, ata do të kenë fuqinë të vendosin rregullat e tyre në fusha si siguria e ushqimit dhe cilësia e ajrit.
Dhe pas një dite të nxehtë debati në Parlament të hënën, qeveria fitoi një votim fillestar për kalimin e projekt-ligjit në fazën tjetër me 340 me 263. Kjo nuk ishte ndonjë befasi e madhe, kryeministri Boris Johnson ka një shumicë të konsiderueshm, por mosmarrëveshjet nuk kanë të mbaruar kurrë.

Pse është kritikuar projektligji?

Projektligji ka tërhequr kritika nga figura të larta në Partinë Konservatore në pushtet dhe ish-kryeministrat. Kjo sepse kërkon të anulojë pjesët e marrëveshjes së Brexit midis MB dhe BE që hyri në fuqi në janar. Kjo marrëveshje, e njohur si marrëveshja e tërheqjes, është një traktat ndërkombëtar i plotë. Një pjesë kryesore e asaj marrëveshjeje është që Irlanda e Veriut do të vazhdojë të ndjekë disa rregulla të BE edhe pasi të ndodhë Brexit. Kjo është krijuar për të parandaluar kthimin e një kufiri të fortë midis Irlandës së Veriut (e cila është në MB) dhe Republikës së Irlandës (e cila është në BE). Por projektligji i fundit do të shkonte kundër marrëveshjes së tërheqjes, dhe për këtë arsye ligji ndërkombëtar, duke lejuar ministrat e Mbretërisë së Bashkuar të “mos zbatojnë” rregullat e rëna dakord më parë në lidhje me Irlandën e Veriut nëse nuk ka ndonjë marrëveshje tregtare me BE.

Kjo është arsyeja pse një ministër i qeverisë kohët e fundit pranoi se projektligji do të “thyejë ligjin ndërkombëtar” në një “mënyrë specifike dhe të kufizuar”, duke shkaktuar një breshëri kritikash dhe madje disa dorëheqje. Kritikët thonë se tërheqja e një traktati ligjërisht të detyrueshëm do të dëmtonte reputacionin dhe pozitën globale të MB. Dhe BE e ka të qartë se dëshiron që propozimet të hidhen poshtë.
Johnson, ndërkohë, ka thënë se qeveria thjesht po kërkon të shmangë përçarjen dhe të mbrojë integritetin e MB. Por projekt-ligji është gjithashtu i diskutueshëm brenda kombeve të Mbretërisë së Bashkuar. Sipas ligjit të propozuar, ata do të duhet të pranojnë mallra në standardet e vendosura në çdo vend, duke nxitur frikën se kontrollet e cilësisë për gjëra të tilla si ushqimi mund të tërhiqen në një emërues të përbashkët dhe i ulët.

Pse ka rendesi?

Britania e Madhe dhe BE tani janë në javët e fundit të negociatave për një marrëveshje tregtare pas Brexit, me bisedime jozyrtare që do të zhvillohen në Bruksel këtë javë.
Por polemikat rreth këtij projektligji po kërcënojnë të prishin diskutimet që janë tashmë të bllokuara, “Shkelja e ligjit ndërkombëtar nuk është e pranueshme dhe nuk krijon besimin që na duhet për të ndërtuar marrëdhëniet tona të ardhshme,” tha Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, javën e kaluar.

Johnson ka kërcënuar se do të largohet nga negociatat nëse një marrëveshje tregtare nuk arrihet para 15 Tetorit. Dhe një dalje pa marrëveshje do të kishte pasoja të thella në MB dhe marrëdhëniet e saj me Evropën.