Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Marrëveshja e re për ‘Brexit’, Theresa May jep ultimatumin. Për çfarë bëhet fjalë?

Postuar: 21/05/2019 - 18:06

Kryeministrja britanike, Theresa May ka folur sot për marrëveshjen e re të ‘Brexit’. Ajo e përmblodhi në 10 pika planin e ri për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian.

Në pikën 9, May tha se do të jenë deputetët ata që do të vendosin nëse marrëveshja për ‘Brexit’ do të kalojë për referendum, ku qytetarët të votojnë nëse e pranojnë ose jo. Deputetët kanë rrëzuar tre propozime të mëparshme të kryeministres May për ‘Brexit’.

Dështimi për të kaluar në Parlament marrëveshjen për ‘Brexit’ e ka vendosur në pozicion të vështirë May-n, të cilës i është kërkuar së fundmi dorëheqja nga drejtimi i Partisë Konservatore.

51.9% e britanikëve votuan në qershor të 2016-ës për t’u larguar nga bashkimi më i madh i shteteve në Evropë, por prej tre viteve Londra nuk ka mundur të formulojë një qëndrim unik sa i përket marrëveshjes që do të nënshkruhet me Brukselin për largimin nga unioni.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/09/2019 - 11:25

Një ndihmës mësuese është vënë në pranga pasi akuzohet se dërgonte mesazhe dhe video të pahijshme drejt nxënësit të saj 15-vjeçar. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në shkollën Greenway në Arizona.

Postuar: 16/09/2019 - 11:13

I forti gjeorgjian dhe peshëngritësi Giorgi Rostomashvili tërhoqi një anije prej 200 tonë me gish

Postuar: 16/09/2019 - 10:37

Me urdhër të Prokurorisë së Torinos, forcat speciale të Policisë Italiane kanë ekzekutuar në orët

Postuar: 16/09/2019 - 09:53

Enti Federal i Mjedisit ka gjetur thuajse te të gjithë fëmijët e kontrolluar mbetje plastike.

Postuar: 16/09/2019 - 08:54

Eventi më prestigjioz në Britani, ai i garave me kuaj ka përfunduar si mos më keq.

Postuar: 16/09/2019 - 08:13

Një baba ka vrarë veten në ditën e dasmës së vajzës së tij.

Postuar: 16/09/2019 - 07:55

Një burrë është rrëzuar nga një ndërtesë e lartë pasi u përpoq të largohej pa u zbuluar nga shtëp