Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Masakra e "Charlie HEBDO", bota në rrugët e Parisit (FOTO-LAJM)

Masakra e "Charlie HEBDO", bota në rrugët e Parisit (FOTO-LAJM)

Postuar: 11/01/2015 - 08:43

Sot bota do të zbarkojë në sheshet kryesore të kryeqytetit francez për t'u solidarizuar me ngjarjen e "Charlie  Hebdo". Më shumë se një milionë njerëz dhe më shumë se 45 krerë të qeverive të shteteve të ndryshme pritet që të jenë sot në Paris. 
 
Më poshtë po përmendim disa nga liderët që do të jenë sot në sheshin e kryeqytetit francez.
 
 Do të  jenë Hollande dhe Sarkozy (por jo Marine Le Pen) lideri palestinez Abu Mazen dhe izraelit Benjamin Netanjahu, Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko dhe Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, Mbreti Abdullah II i Jordanisë me Mbretëreshën Rania dhe Kryeministri turk Ahmet Davatoglu, Angela Merkel dhe Matteo Renzi, David Cameron dhe Marano Rajoy, dhe shumë, shumë njerëz për të kujtuar viktimat e masakrës xhihadiste në gazetën satirike Charlie HEBDO.
 
Disa i botës liderët të pranishëm në Paris
 
Strage Charlie Hebdo, il mondo in piazza a Parigi
 
Ja lideret europiane qe do t'i bashkohen "Marshimit të Bardhë" në Paris 
 
Liderët Evropianë
 
Kancelarja gjermane Angela Merkel
Kryeministri britanik David Cameron
Kryeministri italian Matteo Renzi
Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy
Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker
Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz
Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk
Kreu i qeverisë daneze Helle Thorning-Schmidt
Kreu i Qeverisë belge Charles Michel
Kryeministri holandez Mark Rutte
Kreu i qeverisë greke Antonis Samaras
Kryeministri i Portugalisë Pedro Passos Coelho,
Kreu i qeverisë çeke Bohuslav Sobotka
Kryeministri i Letonisë Laimdota Straujuma
Kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov
Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban
Kreu i qeverisë kroate Zoran Milanovic
Kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel
Presidenti rumun Klaus Iohannis
Kryeministri danez Helle Thorning-Schmidt
Presidenti i Konfederatës zvicerane Simonetta Sommaruga
Kryeministri suedez Stefan Löfven
 
Zyrtarë nga vende të tjera të Botës 
 
Kryeprokurori i SHBA-ve Eric Holder
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, diplomat i tij kryesor, Avigdor Lieberman dhe ministri i ekonomisë Naftali Bennett
Presidenti palestinez Mahmoud Abbas
Mbreti i Jordanisë Abdullah II dhe Mbretëresha Rania
Ministri kanadez për siguri publike Steven Blaney
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov
Presidentja e  Kosovës, Atifete Jahjaga
Kryeministri shqiptar Edi Rama
Kryeministri turk Ahmet Davutoglu
Kryeministri i Gjeorgjisë Irakli Garibashvili
Presidenti ukrainas Petro Poroshenko
Kryeministri tunizian Ministri Mehdi Jomaa
Ministri i Jashtëm egjiptian Sameh Shukri
Presidenti i Malit Ibrahim Boubacar Keita
Ministri i Punëve të Jashtme të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan,
Ministri i Punëve të Jashtme algjeriane Ramtane Lamamra
Presidenti i Gabonit në Afrikë, Ali Bongo
Presidenti i Nigerisë Mahamadou Issoufou
Presidenti i Republikës Benine Tomas Boni Yayi
Presidenti i Senatit Australian dhe numri 2 në rendin e protokollit, Stephen Parry 
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 16:32

SHBA pas një dekade e gjysmë sërish dërgon ushtri dhe resurse ushtarake në bazën ajrore në Arabinë Saudite,  pas pershkallzimit të tensioneve në Gjirin Persik.
 

Postuar: 20/07/2019 - 16:17

22 persona që kishin marrë pjesë në hapjen e varrit të faraonit Tutankamon kanë vdekur në rreth

Postuar: 20/07/2019 - 15:05

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën,19 janë plagosur  dhe pesë të tjerë janë raportuar

Postuar: 20/07/2019 - 15:03

Komisioni Evropian (KE) miratoi një pako të re të masave për ndihmë në vlerë prej 1.41 miliardë

Postuar: 20/07/2019 - 13:56

Kamerat e sigurisë kanë kapur momentin tronditës kur një adoleshente u qëllua pa ndjenja një natë

Postuar: 20/07/2019 - 13:20

Alarmi për terrorizëm u rikthye sërish në Romë, pasi policia u vu në ndjekje të një 27-vjeçari ng

Postuar: 20/07/2019 - 12:18

Gjendet të vdekur në autostradë një amerikane dhe i dashuri i saj kanadez.