BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Bota

"Mbajtja e sekreteve..."/ Rezidenca e Trump, shqetësim për inteligjencën amerikane. Çfarë fshihet në kompleksin madhështor ku ish-Presidenti gjeti ngushëllim pas humbjes së zgjedhjeve

"Mbajtja e sekreteve..."/ Rezidenca e Trump, shqetësim për

Rezidenca e ish-Presidentit amerikan, Donald Trump, e cila u bastis nga FBI prej kohësh ka qenë një shqetësim për inteligjencën amerikane, shkruan CNN.

“Atmosfera e saj plot klube, lista e madhe e të ftuarve dhe pronari llafazan kombinohen në një “makth” për mbajtjen e sekreteve më të afërta të qeverisë”, tha një ish-zyrtar i inteligjencës.

Tani, rezidenca me 114 dhoma dhe ndërtesat e saj të ndryshme janë në qendër të një hetimi të Departamentit të Drejtësisë për trajtimin e materialit presidencial nga Trump.

Pas një kërkimi prej disa orësh në pronë javën e kaluar, agjentët e FBI-së sekuestruan 11 grupe dokumentesh, disa më shënimin e materialeve sekrete të qeverisë amerikane.

Në shumë mënyra, kompleksi prej 20 hektarësh i Trump në Palm Beach, Florida, përbën mishërimin fizik të asaj që disa ish ndihmës e përshkruajnë si një qasje e rastësishme nga ana e ish-Presidentit ndaj dokumenteve dhe informacioneve të klasifikuara.

“Mar-a-Lago ka qenë një vend poroz që kur Trump shpalli kandidaturën e tij dhe filloi të fitonte zgjedhjet paraprake disa vite më parë”, tha Aki Peritz, një ish-analist i CIA-s kundër terrorizmit.

Kur Trump u largua nga zyra në janar 2021, ai menjëherë shkoi në Mar-a-Lago, i lënduar nga një humbje që ai refuzoi ta pranonte.

Kjo rezidencë ishte gjithashtu destinacioni për dhjetëra kuti kartoni, të paketuara me nxitim në ditët e fundit të administratës së tij dhe të dërguara me kamionë të bardhë në Florida.