Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mbi 30 liderë botërorë nënshkruajnë apelin klimatik

Postuar: 20/09/2019 - 15:15

Iniciativa për ambicie serioze klimatike shpall ndryshimet klimatike "një sfidë kryesore të kohës sonë".
 
Mbi 30 shefa shtetesh dhe qeverish nënshkruan apelin për nisjen e aksioneve serioze në luftën kundër ndryshimeve klimatike, të cilin presidenti austriak, Alexander Van der Bellen, e përcolli në prag të Samitit të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike, që do të mbahet më 23 shtator në New York.
 
Iniciativa për ambicie serioze klimatike shpall ndryshimet klimatike "një sfidë kryesore të kohës sonë" duke theksuar se "brezi ynë është i pari që ka përjetuar një rritje të shpejtë të temperaturave në të gjithë botën dhe ndoshta i fundit që ka një shans për të luftuar në mënyrë efektive krizën e ardhshme globale të klimës".
 
Më tej thuhet se vendet duhet të veprojnë “bashkërisht, me vendosmëri dhe shpejtë”.
 
Nga kabineti i presidentit gjerman të premten njoftuan se Frank-Walter Steinmeier nënshkroi apelin, ndërsa në mesin e tjerëve që bënë të njëjtën gjë është edhe presidenti francez, Emmanuel Macron, presidenti izraelit, Reuven Rivlin dhe kryeministri holandez Mark Rutte.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/10/2019 - 22:50

Grabitja e shtëpisë së tyre nga katër shqiptarë të armatosur ka lënë ende një ndjesi ankthi tek Alice Campello, e fejuara e Alvaro Moratës.

Postuar: 18/10/2019 - 22:04

Ish-zyrtari i CIAs për anti-terrorizmin Philip Giraldi tashmë opinionit në pension, shkruante d

Postuar: 18/10/2019 - 17:29

Barcelona dhe e gjithë Katalonia verilindore janë bllokuar për shkak të një numri të madh të gr

Postuar: 18/10/2019 - 15:51

Presidenti rus Vladimir Putin mbikëqyri sot lëshimet e raketave balistike kontinentale, të afta

Postuar: 18/10/2019 - 15:20

Të paktën 22 persona kanë humbur jetën sot gjatë dy shpërthimeve në Afganistan pranë një xhamie

Postuar: 18/10/2019 - 15:14

Forcat meksikane të sigurisë u detyruan të lirojnë një prej djemve të El Chapo-s të kapur disa

Postuar: 18/10/2019 - 11:19

Një luftë e vërtetë me armë zjarri automatike ka shpërthyer në Culiacan, kryeqendra e Shtetit mek