BREAKING NEWS

COVID-19/ 6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri, ja zonat "më të nxehta"

COVID-19/  6 humbje jete dhe 959 raste të reja në 24 orët e
x
BREAKING NEWS

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i përgjigjet Kurtit: Faleminderit

I bëri ftesë për të vizituar Kosovën, Rama i
x
BREAKING NEWS

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë për përjashtimin nga PD të Berishës dhe lëshon paralajmërimin e fortë: Këta të tre janë fatkeqësia më e madhe për çdo shqiptar!

“Nuk ka kthim pas”/ Lulzim Basha mban qëndrimin e prerë
x
BREAKING NEWS

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të fillojmë përgatitjet për ...

Albin Kurti i dërgon letër publike Edi Ramës: Le të
x
BREAKING NEWS

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen të gjitha takimet. Zbardhet njoftimi zyrtar

Vendim i papritur/ Mbyllet Ambasada Gjermane në Tiranë, anulohen
x
BREAKING NEWS

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali Berishën: Ndodhet në vështirësi! Aq i fortë është ai, sa kur kishte përballë Ramiz Alinë...

Trondit Spartak Ngjela, tregon fundin e frikshëm që e pret Sali
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e fuqishëm për politikën shqiptare

Yuri Kim reagon pas takimit me Lindita Nikollën, jep mesazhin e
x
BREAKING NEWS

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan qeverinë “Rama 3”, ja kush abstenoi (EMRAT)

Del dokumenti/ Nga Berisha tek Kryemadhi, deputetët që nuk votuan
x

Bota

Mbretëresha e Anglisë i dërgon letër Kim Jon Un-it, zbulohet çfarë i ka shkruar

Mbretëresha e Anglisë i dërgon letër Kim Jon Un-it, zbulohet

Mbretëresha Elizabeth i dërgoi një mesazh urimi popullit të Koresë së Veriut për ditën e tyre kombëtare, tha një zëdhënës i Pallatit Buckingham për CNN.

Mesazhi u dërgua në emër të Mbretëreshës nga Zyra e Komonuelthit dhe Zhvillimit në Mbretërinë e Bashkuar (FCDO) “siç është bërë më parë,” tha zëdhënësi.

Kjo është praktikë standarde në ditët e tjera kombëtare në të gjithë botën, shtoi Pallati. “Madhëria e saj në të gjitha marrëdhëniet me krerët e tjerë të shteteve vepron sipas këshillës së FCDO,” tha zëdhënësi.

“Ashtu si në vitet e mëparshme, HM The Queen u ka dërguar një mesazh njerëzve të KPRK -së me rastin e Ditës së tyre Kombëtare,” shtoi një zëdhënës i FCDO në Mbretërinë e Bashkuar.

Koreja e Veriut festoi Ditën Kombëtare që shënon 73 vjetorin e themelimit të saj, më 9 shtator. Kjo ditë u përkujtua me një një paradë ushtarake në mesnatë në Phenian. Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un u shfaq në një platformë në sheshin Kim Il Sung dhe bëri me dorë mbi turmën, por nuk u përmend që ai të mbante një fjalim, sipas mediave shtetërore Rodong Sinmun.

Media shtetërore e Koresë së Veriut KCNA publikoi mesazhin të hënën, duke raportuar se “Kim Jong Un, president i Çështjeve Shtetërore të Republikës Popullore Demokratike të Koresë (DPRK), mori një mesazh përshëndetës nga Elizabeth II, mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës Veriore, më 7 shtator. ”

“Ndërsa njerëzit e Republikës Popullore Demokratike të Koresë festojnë Ditën e tyre Kombëtare, unë dërgoj urimet e mia të mira për të ardhmen”, ishte mesazhi i Mbretëreshës sipas KCNA.