BREAKING NEWS

Trump mbyll përgjithmonë marrëdhëniet me OBSH, mbështeti Kinën dhe u angazhua kundër presidentit amerikan

Trump mbyll përgjithmonë marrëdhëniet me OBSH,
x

Bota

Mbretëria e Bashkuar shënon numrin më të ulët të viktimave prej koronavirusit qëkur shpërtheu pandemia

Mbretëria e Bashkuar shënon numrin më të ulët të

Britania sot njoftoi 180 vdekje të tjera nga koronavirusi, duke përfshirë dhe një 12-vjeçar me kushte shëndetësore të pazbuluara, duke e çuar totalin zyrtar në 36.573.

Spitalet në Angli regjistruan 157 vdekje nga Covid në 24 orët e fundit. Skocia pati 16 në të gjitha ambientet, e ndjekur nga Uellsi 6 dhe Irlanda e Veriut 1.

Viktima 12-vjeçare në Angli bëhet fëmija i katërt nën moshën 15 vjeç që humbet betejën me virusin në Britani.

Shifra paraprake e sotme - ende e pa konfirmuar nga Departamenti i Shëndetësisë - është totali më i ulët i së Shtunës që nga 21 Mars (56), tre ditë para se Mbretëria e Bashkuar të kalonte në mbyllje.

Deri më tani, asnjë numër i vdekjeve në mbarë Mbretërinë e Bashkuar nuk është lëshuar nga Departamenti i Shëndetësisë, kështu që shifra e sotme u llogarit duke përdorur raportime individuale nga secili nga kombet vendase.

Numri i vërtetë i vdekjeve të përditshme të Britanisë do të jetë dukshëm më i lartë kur njoftohet nga qeveria më vonë sot, sepse përfshin vdekje në shtëpi në Angli, ku virusi është ende duke u përhapur.

Shkalla R tregon numrin e personave të tjerë që një pacient i infektuar do ta kalojë sëmundjen dhe duhet të qëndrojë në 1 ose më poshtë ose Britania do të përballet me një krizë tjetër.

Kjo është java e dytë me radhë që shkalla e R është shpallur zyrtarisht midis 0.7 dhe 1, që do të thotë çdo 10 pacientë infektojnë midis shtatë dhe 10 të tjerë.

Sidoqoftë, mënyra e llogaritjes së R do të thotë se është e vjetruar, dhe llogaritja e fundit bazohet në të dhëna nga rreth tre javë më parë, para se të bëheshin lehtësimet.