BREAKING NEWS

Bilanci ditor/ Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja me COVID-19 u identifikuan në vendin tonë në 24 orët e fundit (Harta e shpërndarjes)

Bilanci ditor/ Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të
x

Bota

Mbreti i heq titujt bashkëjetueses së pallatit, vetëm tre muaj pas ceremonisë së gjunjëzimit

Mbreti i heq titujt bashkëjetueses së pallatit, vetëm tre muaj
Mbreti 67-vjeçar i Tailandës, Maha Vajiralongkorn i ka hequr sot titujt një prej bashkëjetuesve të tij, vetëm tre muaj pasi ajo i fitoi në një ceremoni të çuditshme gjunjëzimi.
 
Ish-infermierja e ushtrisë Sineenat Wongvajirapakdi humbi titullin e saj 'Chao Khun Phra' për arsye të ‘mungesës së besnikërisë ndaj mbretit’ pasi kishte vepruar kundër emërimit të mbretëreshës, për ambiciet e saj personale.
 
Ajo ishte shpallur bashkëjequese zyrtare e mbretit, rreth një vit pasi ai u martua me mbretëreshën e Tailandës.
 
67 vjeçari Vajiralongkorn njihet ndryshe dhe si mbreti ‘playboy’ i Tailandës pasi është martuar katër herë.
 
Në deklaratën e çnderimit të Sineenat thuhej se veprimet e saj binin në kundërshtim me traditën mbretërore pasi tentoi të ngrihej në të njëjtën pozitë me mbretëreshën Suthida.
 
'Ajo nuk mund të kuptojë traditat e mira të oborrit mbretëror dhe shfaq mosbindje ndaj mbretit e mbretëreshës’, thuhej më tej në deklaratë, pa cilësuar shkeljen e saktë që ka kryer.
 
Thailand's King Maha Vajiralongkorn has stripped his 34-year-old consort (pictured together) of all titles, less than three months after she was bestowed with the position in a bizarre kneeling ceremony
 
Former army nurse Sineenat Wongvajirapakdi was dismissed from the rank of 'Chao Khun Phra' for 'disloyalty to the king'
 
It is believed Sineenat Wongvajirapakdi was first seen with King Maha strolling around a shopping centre in Munich in 2016

Më të lexuarat