Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mbreti i heq titujt bashkëjetueses së pallatit, vetëm tre muaj pas ceremonisë së gjunjëzimit

Postuar: 21/10/2019 - 18:48

Mbreti 67-vjeçar i Tailandës, Maha Vajiralongkorn i ka hequr sot titujt një prej bashkëjetuesve të tij, vetëm tre muaj pasi ajo i fitoi në një ceremoni të çuditshme gjunjëzimi.
 
Ish-infermierja e ushtrisë Sineenat Wongvajirapakdi humbi titullin e saj 'Chao Khun Phra' për arsye të ‘mungesës së besnikërisë ndaj mbretit’ pasi kishte vepruar kundër emërimit të mbretëreshës, për ambiciet e saj personale.
 
Ajo ishte shpallur bashkëjequese zyrtare e mbretit, rreth një vit pasi ai u martua me mbretëreshën e Tailandës.
 
67 vjeçari Vajiralongkorn njihet ndryshe dhe si mbreti ‘playboy’ i Tailandës pasi është martuar katër herë.
 
Në deklaratën e çnderimit të Sineenat thuhej se veprimet e saj binin në kundërshtim me traditën mbretërore pasi tentoi të ngrihej në të njëjtën pozitë me mbretëreshën Suthida.
 
'Ajo nuk mund të kuptojë traditat e mira të oborrit mbretëror dhe shfaq mosbindje ndaj mbretit e mbretëreshës’, thuhej më tej në deklaratë, pa cilësuar shkeljen e saktë që ka kryer.
 
Thailand's King Maha Vajiralongkorn has stripped his 34-year-old consort (pictured together) of all titles, less than three months after she was bestowed with the position in a bizarre kneeling ceremony
 
Former army nurse Sineenat Wongvajirapakdi was dismissed from the rank of 'Chao Khun Phra' for 'disloyalty to the king'
 
It is believed Sineenat Wongvajirapakdi was first seen with King Maha strolling around a shopping centre in Munich in 2016

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2019 - 22:26

Gazetari i Middle East Eye ka njoftuar se një kamp refugjatësh është bombarduar ditën e sotme nga forcat ushtarake të regjimit të Bashar Al Assad. Mësohet se 20 refugjatë kanë mbetur të vdekur.

Postuar: 20/11/2019 - 22:06

"Suksesi vjen kur kalon nga dështimi në dështim pa humbur entuziazmin”.

Postuar: 20/11/2019 - 21:02

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka përshëndetur propozimin e Gjermanisë për

Postuar: 20/11/2019 - 19:49

Shkencëtarët kanë thënë së fundi se hëna më e madhe e Saturnit ka shumë liqene, male e duna, ka

Postuar: 20/11/2019 - 18:15

Shërbimi i shtypit i marinës ruse tha se kanë nisur manovrat ushtarake të flotës së Detit të Zi

Postuar: 20/11/2019 - 17:11

Mediat e huaja kanë raportuar një ngjarje të rëndë që ka ndodhur ditën e sotme në Oklahoma të SHB

Postuar: 20/11/2019 - 16:18

Rrëfimi fantastik i ish-punonjësit të pastrimit Mickey Carroll për zhdukjen e milionave të llot