BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Bota

“Mburoja e Gjermanisë? Është thelbësore të veprojmë së bashku në BE"/ Nuk ka të ndalur rrjedhja e gazit Nord Stream 1, reagon BE: Shmangni copëzimin, na duhet më shumë solidaritet

“Mburoja e Gjermanisë? Është thelbësore të

Roja bregdetare suedeze tha se një rrjedhje Roja bregdetare suedeze tha se një rrjedhje nga gazsjellësi Nord Stream 2 nuk u ndal, por përkundrazi u rrit në madhësi.

Derdhja nga Nord Stream 1 nuk është më i dukshëm, ndryshe nga më i vogli që vjen nga Nord Stream 2. Ky i fundit, pak më i madh të dielën, "mason rreth 30 metra në diametër", shpjeguan autoritetet suedeze. Gazprom kishte deklaruar se të gjitha humbjet ishin ndalur.

Ndërkohë, autoritetet daneze po monitorojnë dy humbjet në lindje të ishullit danez Bornholm në Detin Baltik, në Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2, me fregatën Absalon, anijen mjedisore Gunnar Thorson dhe një helikopter ushtarak.

Ndërkohë, ministri francez i financave, Bruno Le Maire, i pyetur nga gazetarët për planin maksimal të ndihmës prej 200 miliardë dollarësh kundër energjisë së shtrenjtë të nisur javën e kaluar nga Gjermania, thotë: “Është thelbësore të veprojmë së bashku në Evropë përballë krizës energjetike. Në përgjithësi - nënvizoi ai - përballë krizës energjetike na duhet një strategji ekonomike globale mes vendeve anëtare të eurozonës dhe mes vendeve evropiane. Duhet të jemi më të vendosur, më të bashkuar dhe më të shpejtë në përgjigjet tona".

Komisioneri Evropian për Ekonominë, Paolo Gentiloni, foli gjithashtu për këtë temë: "Reagimi i shteteve anëtare është në vetvete plotësisht i justifikuar - nënvizoi ai -. Në të njëjtën kohë ne duhet të ruajmë tregun tonë të përbashkët duke shmangur fragmentimin dhe duke forcuar instrumentet. për solidaritetin që nuk është vetëm mbi supet e Gjermanisë, por është diçka që duhet ta ofrojmë në nivel të BE-së. Kemi shembuj të shkëlqyer se si u zbatua në krizën e mëparshme”.

Ministri gjerman i financave Christain Lindner u përgjigj menjëherë: "Plani 200 miliardë i ndihmës i nisur nga Gjermania është në proporcion me madhësinë e ekonomisë sonë", tha ai, duke nënvizuar se "mburoja mbrojtëse" vlen "maksimumi 200 miliardë euro për dy vjet", jo vetëm për vitin 2023 por edhe për vitin 2024”. “Nuk është qëllimi ynë të forcojmë kërkesën apo të heqim plotësisht barrën e familjeve”, është një masë për të “mbrojtur strukturën e ekonomisë sonë”, shtoi ai.