BREAKING NEWS

SPAK sekuestron pasuritë e Adriatik Llallës, vjen paralajmërimi i fuqishëm nga Yuri Kim

SPAK sekuestron pasuritë e Adriatik Llallës, vjen paralajmërimi i
x

Bota

"Mbyllen dyqanet në orën 20.00", Brukseli hyn në shtetrrethim, zbardhen masat e jashtëzakonshme që janë vendosur!

"Mbyllen dyqanet në orën 20.00", Brukseli hyn në

Rritja e rasteve me koronavirus, po detyron shumë shtete të Europës që të rikthejnë masat e forta në përpjekje për të frenuar përhapjen e mëtejshme të sëmundjes, që duket sikur ka dalë jashtë kontrollit.

Kështu, 19 kryetarët e bashkive të kryeqytetit belg, Bruksel u takuan sot dhe vendosën ndalimin e qarkullimit nga ora 22:00 deri në orën 06:00.

Ndër të tjera është vendosur

- Mbyllja e qendrave kulturore, të tilla si teatrot dhe kinematë

- të ftuarit në dasma nuk duhet të kalojnë 10

- përdorimi i detyrueshëm i një maske kudo

- anulimi i ngjarjeve sportive joprofesionale

- ndalimi i mbledhjes së më shumë se katër personave në vende publike

- anulimi i eventeve të Halloween-it

- anulimi i udhëtimeve shkollore

- mbyllja e dyqaneve në orën 20.00.

Më të lexuarat