BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x
BREAKING NEWS

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me lot në sy mban fjalimin drithërues dhe zbulon vendimin që ka marrë: Do plotësoj porosinë e babait!

SURPRIZA e Kongresit të PS-së, vajza e të ndjerit Bashkim Fino me
x

Bota

Me akuza të rënda/ “Unë do të qëndroj në garë për kandidaturën presidenciale”, arrestohen dy politikanët opozitarë, veprat që rëndojnë mbi to

Me akuza të rënda/ “Unë do të qëndroj në

Autoritetet në Nikaragua kanë arrestuar dy sfidues të tjerë presidencialë të liderit veteran Daniel Ortega në zgjedhjet më vonë këtë vit. Felix Maradiaga dhe Juan Sebastián Chamorro janë akuzuar për terrorizëm dhe komplot ndaj sovranitetit dhe pavarësisë së Nikaragua-s.

Ata u mbajtën nën një ligj të ri të diskutueshëm të sigurisë të miratuar në dhjetor nga qeveria e Ortega. Dy udhëheqës të tjerë të opozitës janë arrestuar ditët e fundit, shkruan BBC. Shtetet e Bashkuara e quajtën Ortegan “një diktator” pas arrestimeve të së martës.

Javën e kaluar, udhëheqësja e opozitës Cristiana Chamorro u vendos në arrest shtëpiak për pretendimin e pastrimit të parave, gjë që ajo e mohon. Dhe të shtunën një figurë tjetër e opozitës, Arturo Cruz, u arrestua në aeroportin e Managua ndërsa mbërriti nga SHBA-të.

Presidenti Ortega, 75 vjeç, po kërkon një mandat të katërt radhazi në zgjedhjet e nëntorit. Të martën, Maradiaga, 44 vjeç, u thirr në zyrën e prokurorit publik në Managua dhe pasi u mor në pyetje ai u largua nga ndërtesa, duke thënë: “Unë do të qëndroj në garë për kandidaturën presidenciale”.

Sipas raporteve, policia më pas e ndaloi atë dhe avokatin e tij në makinën e tyre. Një zëdhënës i opozitës tha se Maradiaga ishte rrahur nga policia gjatë arrestimit dhe se vendndodhja e tij nuk dihej. Pak më vonë, Juan Sebastián Chamorro – një kushëri i Cristiana Chamorro – u arrestua në shtëpinë e tij jashtë Managuas.

Me akuza të rënda/ “Unë do të qëndroj në

Deklarata të veçanta të policisë thanë se arrestimet u kryen për të njëjtat arsye – për “kryerjen e akteve që minojnë pavarësinë, sovranitetin dhe vetëvendosjen, nxitjen e ndërhyrjeve të huaja në punët e brendshme dhe thirrjen e ndërhyrjeve ushtarake”. Burrat akuzohen gjithashtu për përdorimin e “financimit nga fuqitë e huaja për të kryer akte terrorizmi dhe destabilizimi”.

Me akuza të rënda/ “Unë do të qëndroj në