BREAKING NEWS

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te mesazhet dhe takimet me ish-agjentin e FBI, mediat amerikane tregojnë si funksiononte skema dhe publikojnë informacionin që mund të tronditë kryeministrin shqiptar

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te
x
BREAKING NEWS

27 Janar 2023

27 Janar 2023
x
BREAKING NEWS

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj deputetes së PS-së: Na sillni fakte dhe jo komente

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse zbarkoi në zyrën e Altin Dumanit: Çështje të bujshme që janë hapur dhe nuk mbaron këtu

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse
x
BREAKING NEWS

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar? Ambasadorja Hohmann zbardh të vërtetën

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar?
x
BREAKING NEWS

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare", Salianji: Edi Rama sot minimalisht duhet të dorëhiqet

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare",
x
BREAKING NEWS

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja çfarë i kërkova dje me urgjencë ambasadës amerikane

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja
x
BREAKING NEWS

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon kryeministri, çdo shqiptar e sheh çfarë kemi bërë ne

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon
x

Bota

Më i madhi në historinë e saj, sulmohet banka shtetërore në Rusi, mediat zbardhin detajet e bujshme

Më i madhi në historinë e saj, sulmohet banka shtetërore

VTB e cila është banka e dytë shtetërore më e madhe në Rusi, ka raportuar sulmin më të madh kibernetik në historinë e saj, raportojnë mediat e huaja.

Ata paralajmëruan për vështirësitë e përkohshme në akseset e qytetarëve në aplikacionin e saj celular dhe faqen e internetit, por ata kanë deklaruar se të dhënat e klientëve të tyre janë të sigurta.

“Infrastruktura teknologjike e bankës është nën një sulm kibernetik të paprecedentë nga jashtë. Më e madhja jo vetëm këtë vit, por në të gjithë kohën që ka operuar banka”, tha VTB në një deklaratë. 
Subjektet qeveritare ruse dhe kompanitë shtetërore janë vënë shpesh në shënjestër për shkak të luftës më Ukrainë, me faqet e internetit të Kremlinit, linjën kryesore ajrore Aeroflot dhe Sberbank.

Hakerët vonuan gjithashtu fillimin e fjalimit të Presidentit Vladimir Putin në forumin kryesor ekonomik të Rusisë në fillim të këtij viti.

Ndërkohë, hakerët pro-rusë kanë marrë përgjegjësinë ose janë fajësuar për sulme në faqet e internetit dhe infrastrukturës si Lituania, Norvegjia dhe Shtetet e Bashkuara këtë vit.

VTB tha se shumica e sulmeve kishin ardhur nga jashtë, por se ishte veçanërisht e shqetësuar nga trafiku nga adresat IP ruse. Ai tha se do t'i dorëzonte të gjitha adresat IP ruse të identifikuara te zbatimi i ligjit.