BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Bota

Më keq se Shqipëria/ Komisioni Australian i Inteligjencës Kriminale shokon me deklaratën: Sidnej me ‘nam të zi’, kryeqyteti i kokainës dhe heroinës

Më keq se Shqipëria/ Komisioni Australian i Inteligjencës

Një analizë e ujërave të zeza raporton se Sidnej renditet i pari në Australi për konsumin e kokainës dhe heroinës në kryeqytet, sipas Komisionit Australian të Inteligjencës Kriminale (ACIC).

Ndërkohë, Melburni u rendit i pari në nivel kombëtar në konsumin e MDMA-së (ekstazi) në kryeqytet, ndërsa Kanberra u rendit e para në nivel kombëtar për konsumin e oksikodonit në kryeqytet dhe e dyta për konsumin e kokainës.

Raporti i fundit i Programit Kombëtar të Monitorimit të Drogave në Ujërat e Zeza, i publikuar të mërkurën, gjurmoi konsumin e drogës në 12 substanca të ligjshme dhe të paligjshme.

Të dhënat mbulojnë 14,3 milionë australianë, rreth 57% e popullsisë dhe bazohen në mostrat e ujërave të zeza të mbledhura nga i gjithë vendi, në gusht dhe tetor.

Raporti zbuloi se mbi 14 tonë metilamphetaminë, e njohur gjithashtu si meth ose akull, kokainë, heroinë dhe MDMA, ose ekstazi, u konsumuan midis gushtit 2021 dhe gushtit 2022, me një vlerë të përllogaritur prej 10 miliardë dollarë Australiane (6,68 miliardë dollarë amerikanë).

Kjo paraqet një ulje prej 10% të konsumit krahasuar me një vit më parë.

“Kjo është një shumë shqetësuese, për sa i përket kostos ekonomike si dhe shpenzimeve aktuale për drogën dhe kostos për komunitetin”, tha në një deklaratë shefi në detyrë i ACIC, Matt Rippon.