BREAKING NEWS

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me marrëveshjen e detit me Greqinë

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me
x
BREAKING NEWS

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i pashmangshëm për dy arsye të rëndësishme

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i
x
BREAKING NEWS

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta jap kur të...

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta
x
BREAKING NEWS

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit duhet të dorëzoni këto dokumente

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit
x
BREAKING NEWS

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për pensionistët për vitet 2022-2024

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për
x
BREAKING NEWS

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë: Në 24 orët e fundit ka humbur jetën 3 qytetarë në Shqipëri

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë:
x
BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u bënë shkak, si e vrau 20-vjeçari ish-deputetin, cili ishte roli i bashkëpunëtorit në atentat

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u
x
BREAKING NEWS

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo Tabakut, zbardhet vendimi

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo
x

Bota

Më në fund! Shkencëtarët identifikojnë antitrupat që bllokojnë Covid-19 të infektojë qeliza të tjera: Ky zbulim siguron një themel të fortë

Më në fund! Shkencëtarët identifikojnë antitrupat

Koronavirusi ka mbërthyer gjithë botën, pandemia e Covid-19 është përhapur dhe vazhdon të përhapet me shpejtësi në pjesën më të madhe të botës, duke infektuar më shumë se 3.6 milionë njerëz.

Një studim nga Universiteti Utrecht, Erasmus Medical Center dhe Harbour BioMed raportoi se shkencëtarët kanë identifikuar antitrupa që ndalojnë virusin SARS-CoV-2 që të infektojë qelizat e tjera. Zbulimi i publikuar në “Nature Communications” është një hap më para drejt zhvillimit të një antitrupi plotësisht njerëzor për të trajtuar ose parandaluar sëmundjen e frymëmarrjes Còvid-19 të shkaktuar nga SARS-CoV-2.

Profesori që udhëhoqi studimin, Berend-Jan Bosch tha: “Duke përdorur këtë koleksion të antitrupave SARS-CoV, ne identifikuam një antitrup që gjithashtu neutralizon infeksionin e SARS-CoV-2 në qelizat e kultivuara. Një antitrup i tillë ndër-neutralizues i antitrupave është shumë interesant dhe sugjeron se mund të ketë potencial në zbutjen e sëmundjeve të shkaktuara nga koronaviruset e lidhura me të ardhmen”.

Ndërsa mjeku Frank Grosveld, bashkëautor i studimit tha: “Ky zbulim siguron një themel të fortë për të karakterizuar këtë antitrup dhe të fillojë të zhvillohet si trajtim ndaj Còvid-19”.

Grosveld shtoi se ky antitrup lejon që të zvogëlohet mundësia për efekte anësore të lidhura me imunitetin.

Ndërsa mjeku Jinsong Wang thotë se duhet më shumë punë për të vlerësuar nëse ky antitrup mund të mbrojë apo reduktojë ashpërsinë e sëmundjes tek njerëzit.

Më të lexuarat